• 02.01.2012 :: 13:04

  Komentuj (1)

  3831) Warszawa w budowie. Ponownie Stadion Narodowy - tym razem z Powiśla. W kadr załapała się przedwojenna mieszkaniówka w Al. 3 Maja i północny zjazd z Mostu Poniatowskiego na Wisłostradę.  3832) Jogging nad Wisłą. A skoro już jesteśmy na Powiślu... Dużą przyjemność daje spacer czy jogging nadwiślańskim brzegiem - i to niezależnie od pory roku. Ja do dziś z nostalgią wspominam moje kilka lat pomieszkiwania na Powiślu. Bliskość rzeki, wieczorne spacery i won czekolady z fabryki Wedla na Kamionku...  3833) PKP Warszawa Powiśle. Nie opuszczamy Powiśla i kadrujemy stację, która niestety ma dość niefortunne położenie. Żeby była położona między ulicami Solec i Kruczkowskiego... W tle jeden z przyjemniejszych bloków rozsianych po Powiślu. Przyjemny bo można z niego uchwycić widoki na 3 strony czyli conajmniej 270 stopni widoku...  3834) WZW i nadal Powiśle. Co prawda w części, ale zawsze...W kadrze dominanta na Smolnej 8 z położonym poniżej ogrodem sióstr zakonnych. Ponadto dwie zachodnie wieżyce Poniatowszczaka, bloki osiedla Torwar, stadion Legii i EC Siekierki.  3835) PKP Warszawa Stadion. Obok Warszawy ZOO chyba najbardziej egzotyczna z nazw warszawskich przystanków kolejowych. Architektonicznie również przystanek jest pewną ezgzotyczną wyspą wśród kolejowej szarzyzny... Obecnie trwa remont i mam nadzieję, że niedługo w pełnej krasie ujrzymy całą spuściznę po Arseniuszu Romanowiczu.  3836) Praga II. Czyli praski MDM. Oj szkoda, że zamiast w sąsiedztwie Nowej Pragi ww. osiedle nie powstało gdzieś w śródmieściu - powiedzmy w okolicach dawnej jurydki Grzybów... Na praskim brzegu leży w dość odosobnionej lokalizacji - wszelkie szlaki komunikacyjne skutecznie osiedle omijają, czyniąc je de facto mało znanym.  3837) Pałac na Wodzie. Klasyczny widok z Agrykoli. Jak to powiedział Marian w serialu Zmiennicy na pytanie odnośnie placu przed pałacem: Nie ma, zalali go wodą. Robi się takie numery dla widoku...  3838) WZW skąd? Czas na noworoczne pytanie do szerokiej rzeszy odwiedzających Filosssografię. Co widzimy na poniższym kadrze jaki obszar jakiej dzielnicy... Moim zdaniem dośc proste, choć... Przekonamy się...  3839) Doskonałe. Czyli Ś.P. Rondo ONZ. Dzi funkcjonuje jedynie nazwa - rondo pochłonięte został przez budowę II linii metra. A okolica wokół? Mocne zakusy wielu inwestorów na przestrzeni najbliższych kilku lat sprawią, że okolica Ronda ONZ po raz kolejny przejdzie swoistą metamorfozę. Pamiętacie widok sprzed 15 lat?  3840) WZW i Plac Trzech Krzyży. Miejsce z niesamowitym potencjałem. Narazie komunikacyjny ściek - ale to się zmieni. Dobrze, że w przyziemiach kamienic lokuje się coraz większa ilośc kawiarenek - lada dzień otworzony zostanie 11ty Starbucks w Warszawie.

  Komentuj (1)

 • 02.01.2012 :: 14:00

  Komentuj (1)

  3841) Zbliża się jesień. W kadrze oczywiście. Kasztanowce powoli łapią żółty odcień, a to znak, że powoli zbliża się koniec okresu wegetacji. A my na prawdziwą polską jesień musimy poczekać 9-10 miesięcy...  3842) Kanał Żerański. A na nim mnóstwo kajakarzy.  3843) Zima w mieście. Jak narazie aura nas oszczędza i nie daje nam wątpliwej przyjemności obcowania z temperaturą grubo poniżej zera...  3844) Nowe Bielany. Administracyjnie nie ma takiego dystryktu, ale zmiany jakie nastąpiły i następują w otoczeniu ul. Kasprowicza wskazują, że faktycznie Bielany zyskują nową twarz. W kadrze pawilon stacji metra Wawrzyszew i ciekawa mieszkaniówka przy Kasprowicza.  3845) Zgroza. Nowolipki 11 - adres, który jest symbolem styropianowego fatum, jakie ogarnia nasze miasto. Z ciekawego budynku Zaprojektowanego przez Bohdana Lacherta zrobił się styropianowy koszmar gorszy od najgorszego gomułkowskiego bloku...  3846) Nowa wielka płyta. Osiedle przy Jana Olbrachta wykonane z betonowych prefabrykatów. Wielka płyta - wiecznie żywa... Ciekawe ilu z mieszkańców poniższego osiedla nieświadomie uciekło z wielkopłytowych bloków do wielkopłytowych bloków...  3847) Brama Zachodnia i Equator. Czyli Aleje Jerozolimskie zyskują miejską twarz. Kiedyś podróży pociągiem z dworca zachodniego do śródmieścia towarzyszył widok na kamienice i bloki Ochoty. Dziś zrobiło się gęściej - oby jeszcze tak gęsto zrobiło sie po wolskiej stronie średnicy.  3848) Blue Point. Powiew wysokości na prawym brzegu. Obok Portu Praskiego okolice Przyczółka Grochowskiego to wymarzone miejsce na lokalne dzielnicowe centrum.  3849) WZW z WIL. Widok z Gmachu Wydziału Inżyniernii Lądowej PW na nasze centrum - jeszcze bez Złotej 44.  3850) WZW i Stara Praga. Podwórka studnie, dachy kryte papą, ceglane mury pozbawione tynków i dziesiątki talerzy satelitarnych... Znaczy się jesteśmy ponad dachami praskich kamienic.

  Komentuj (1)

 • 04.01.2012 :: 14:46

  Komentuj (0)

  3851) Kolejowo. Przyznam, że w pierwszej chwili poniższy kadr skojarzył mi się ze stacjami na linii otwockiej, dopiero po chwili słusznie wróciłem na grodziską. W kadrze Warszawa Włochy.  3852) Wizytki. Wiele już w Filosssografii pisałem o tym ciekawym kościółku. Co można dodać - późnobarokowy z II połowy XVIII wieku należący do parafii Św. Krzyża.  3853) na Placu Wileńskim. Jeszcze spokojna zima, jeszcze bez wykopków pod II linię metra.  3854) Koło. Przyjemne osiedle na Woli. Zaprojektowane już podczas wojny, zrealizowane zaraz po wojnie, jeszcze przed wejściem doktryny socrealizmu. Całość osiedla wpisana do rejestru zabytków, więc możemy być spokojni o jakość przeprowadzanych remontów...  3855) WZW z Ochoty. Pierwszoplanowy aktor - Złota 44 jeszcze śpi, jeszcze się nie przebudziła. Dziś to nagie żelbetowe ciało wkłada zgrabny płaszczyk elewacji...  3856) Tesco. Jak dla mnie markety sieci Tesco należą do najbrzydszych. Architektura wczesnego polskiego kapitalizmu w pełni. Tak wygląda większośc naszych marketów, które powstały w ostateniej dekadzie XX wieku, ale wiele z sieci robi sporo, aby odświeżyć swój wizerunek... Tesco nie...  3857) Aleja Jana Pawła II. Warszawska śródmiejska trasa NS. Prawdziwa gratka dla sympatyka wielkomiejskości. Na wysokości ul. Pawiej wjeżdżamy w socrealistyczne miasto, które na wysokości Hali Mirowskiej przeobraża się w wysokie city.  3858) Puławska. Kolejna wielkomiejska ulica, choć w zdecydowanie innym stylu i charakterze niż ww. Al. JPII. Wysokie modernistyczne kamienice i sporo ciekawych zabytkowych obiektów pomiędzy. Tak w skrócie można określić pierwszy odcinek od Placu Unii Lubelskiej do Woronicza.  3859) Klif i Babka. Dwie wieże, które niczym jaskółki zmieniają odbiór zaniedbanej ulicy Okopowej. Terenów pod inwestycję przy OKopowej jest sporo. Miejmy nadzieję, że za jakiś czas ulica szczelnie zabuduje się ciekawymi i wielkomiejskimi obiektami.  3860) WZW. W kadrze kościół ewangelicko-reformowalny w otoczeniu socrealistycznych gmachów przy Solidarności i Andersa. Choć oczywiście w kadr musiał wejść jakiś blok, tu bodjaże blok z ul. Orlej.

  Komentuj (0)

 • 05.01.2012 :: 11:45

  Komentuj (2)

  3861) 40 lat minęło. Prawie 40 lat upłynęło od czasów nagrywania pierwszej serii serialu 40-latek. Karwowscy zamieszkiwali w jednym z bloków w poniższym kadrze przy ul. Pańskiej. Okolica mocno się zmieniła - kilkukrotnie Karwowski siedząc na balkonie podziwiał nocną panoramę miasta. Ściana Wschodnia pokryta była neonami. Dziś, ani z poniższych bloków nie ujrzy się już zabudowy przy Marszałkowskiej, a i jakość neonów na Ścianie Wschodniej mocno odbiega od tych z epoki PRLu.  3862) Powrót do przeszłości vol. 1. Bieda budy z lat 50tych XX wieku zajmowały obszerny teren między Marszałkowską, a Zielną. Pierwsze wyburzone zostały jeszcze w ubiegłym wieku, kolejne w 2010 r. Pozostała jedna sztuka w której ulokowało sie kilka knajpek wszelakich.  3863) Powrót do przeszłości vol. 2. Jarmark Europa - hasło powszechnie znane. Kilka, a może kilkadziesiąt tysięcy blaszanych bud, wiele tysięcy handlarzy i dzienne obroty liczone w dziesiątkach milionów złotych. "Ale to już było... I nie wróci więcej..."  3864) Os. Stegny. Czyli "crtl" + "c" i "ctrl" + "v". Czytaj kopiuj - wklej... ponad 20 jednakowych bloków ustawionych na zasadzie pól szachownicy... Była w tym jakaś reguła powtarzalności, choć do mnie to nie przemawia...  3865) WZW i kościelne klimaty. W zimowym kadrze dwie okazałe warszawskie świątynie. Ewangelicki kościół Św. Trójcy i rzymskokatolicki Św. Krzyża. Ponadto w tle widzimy raczkującą budowę Stadionu narodowego, a przy Królewskiej kamienicznego ostańca, jedną z dwóch sióstr bliźniaczek - druga pochłonęła wojna...  3866) WZW i Wola Park. Kadr zrobiony z bloków na górcach, za dachami których widzimy gmach CH Wola Park. na horyzoncie widzimy jeszcze wieżę kościoła Św. Augustyna i Błękitny Wieżowiec.


  3867) Plac Trzech Krzyży. I zmiksowana wschodnia pierzeja placu. Do Instytutu Głuchoniemych doklejona została nowa inwestycja, która w ten czy inny sposób stara się nawiacywać do sąsiedztwa. Mi odpowiada ten sposób.


  3868) WZW w trzech płaszczyznach. Od dołu widzimy Śródmieście Południowe i zabudowę przy Litewskiej, Al. Szucha. Dalej wśród zieleni Stadion Legii i na najdalszym planie zabudowę dzielnicy o nieprzemawiającej do mnie nazwie Praga Południe, tj. bloki Gocławia, Witolina, Grochowa...  3869) WZW ponad Starym Miastem. Zima nad miastem - jakże odmienna do obecnej. I pomyśleć, że cały widoczny poniżej niezabudowany teren był do 1944 r. pokryty gęstą zabudową kamieniczno - palacowo - fabryczną...  3870) WZW w kierunku zachodnim. Miasto z lewej, miasto z prawej strony... A w dole Wisła płynie...

  Komentuj (2)

 • 10.01.2012 :: 12:38

  Komentuj (0)

  3871) Most Świętokrzyski w zimie. Czy Wam też często towarzyszy refleksja, iż zimową porą mosty nie są tak samo potrzebne w lecie. Chodzi oczywiście o odbiór zimowych zdjęć na których rzeka jest skuta nieruchomym lodem i brak tego letniego wartkiego nurtu?  3872) Intercontinental. Od swej najmniej ciekawej zachodniej strony. Od zachodu Intercontinental prezentuje się najmniej ciekawie. Nie widać, ani charaktrystycznej "nogi", ani rozświetlonej "żyletki" która optycznie przecina cały wieżowiec na dwie części...  3873) Ponad Wolą. Bliską Wolą, która do niedawna była Śródmieściem... I ciekawa rzeźba, która spoczywa na dachu jednego z budynków. Z poziomu ulicy niezauważalna.  3874) Metro Wawrzyszew. Można powiedzieć, że pawilony wszystkich stacji I linii metra już nam się opatrzyły. najbliższe kilkanaście miesięcy pokaże co zaserwują nam projektanci, któzy przystąpią do projektó 6 kolejnych stacji II linii metra. Jak będą wyglądać wiaty i pawilony II linii położone na Górczewskiej, Wolskiej, czy Szwedzkiej?  3875) Jasna długa prosta. Byly krzyki i lamenty miłośników własnych czterech kółek odnośnie BUS Pasa (Pasu) na trasie Łazienkowskiej. I co - wszyscy sie przwywczaili - więc po co było krzyczeć?  3876) WZW i Szmulowizna w słońcu. A co poza tym. Powiśle i Praga w cieniu. Na horyzoncie można dostrzec blok - kobyłę z podwarszawskich Marek, który jeszcze bardziej podkreśla brzydotę tego najbrzydszego podwarszawskiego miasteczka...  3877) Ulica Kopernika. I jej końcowy fragment. Okazałe kamienice, w różnym stopniu zadbania i zaniedbania. Szmata reklamowa wisząca na pierwszej z lewej kamienicy chyba już zniknęła na dobre...  3878) Ułożony bezład Grzybowskiej. Nowa Grzybowska: wysoka i zróznicowana. Ktoś może powiedzieć, że mogło być lepiej. Ja powiem, że mogło być o wiele gorzej. Wszystkie nowe budynki, które powstały przez ostatnie kilkanaście lat przy Grzybowskiej na pustyni Osiedla za Żelazną Bramą powstały w oparciu o warunki zabudowy bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na Grzybowskiej wyszło, w innych częsciach miasta już nie...  3879) Krakowskie Przedmieście. Po remoncie nawet w pochmurny dzień nasz Trakt Królewski pozytywnie prezentuje się na zdjęciach. Pamiętacie tą czarnoasfaltową autostrad po której głośno i intensywnie śmigały warszawskie Ikarusy? To se ne vrati.  3880) WZW. Miasto prawie idealne. Kadr, na którym nie widać zbyt wielu wad tej części śródmieścia. Co razi? Ślepa ściany kamienicy przy Polnej i Jaworzyńskiej, które powstały przy trasowaniu Waryńskiego. Ale i tu jest pozytywna jaskółka - są plany wybudowania nowego budynku, który zasłoni obie ślepe ściany szczytowe.

  Komentuj (0)

 • 10.01.2012 :: 14:19

  Komentuj (0)

  3881) Na Nowogrodzkiej. I kamienica, która odzyskała dawny detal przy jednoczesnym dodaniu nowych elementów (szklana narośl nad narożnikiem). Całkowita przebudowa kamienic z wypruciem wnętrz jest w wielu przypadkach jedyną szansą powrotu tych kamienic do świata żywych. I tak na Próżnej kamienice zostały wprute z wnętrzności, pzy pozostawieniu ścian szczytowych. Efekt końcowy będzie ciekawy i akceptowalny.  3882) Gazownia. I dwa dawne zbiorniki na gaz przy Prądzyńskiego. Szkoda, że w przypadku zbiorników nie da się skopiować wariantu a la Próżna. Dwa okrągłe budynki doskonale nadawałyby się na jakieś lofty.  3883) W kierunku centrum. Pałac Kultury i Nauki od ponad 50 lat jest swoistą latarnią wskazującą centrum. Co prawda z roku na rok jest mniej dostrzegalny z poszczególnych części miasta w któych powstają nowe budynki, ale nadal Pałac jest doskonałym znakiem orientacyjnym.  3884) Na Solcu. I w kadrze okrętowiec przy Ludnej i malutki kościółek Św. Trójcy nieopodal którego przez wiele lat stał pomnik syrenki warszawskiej (rynkowej).  3885) Na Mazowieckiej. I w kadrze widoczny problem z tymczasowym postojem. Jeden mądry z drugim wrzuca światła awaryjne myśląc, że to załatwia wszystko... W kadrze 3 auta i wszystkie stojące na awaryjnych. Istny slalom gigant dla kierowcó przejeżdżających Mazowiecką.  3886) WZW i północna brama. Intraco i North Gate w zimowej szacie.  3887) Nieopodal Mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Jedyny plus z betonowych ostróg to fakt, że można na nich przysiąść i podziwiać lewobrzeżną Warszawę.  3888) Pomnik Chopina. Dziś w nieco innej orientacji.  3889) WZW. W kadrze 3 warszawskie świątynie: Wszystkich Świętych, Św. Trójcy i bazylika najśiętszego Serca Jezusowego przy Kawęczyńskiej. Ponadto kawałek PASTy i pokryty słońcem Wołomin na horyzoncie.  3890) WZW ponad Mokotowem. Pod nami zabudowa przy Kazimierzowskiej, Wiśniowej, Madalińskiego...

  Komentuj (0)

 • 12.01.2012 :: 10:19

  Komentuj (0)

  3891) Kępa Potocka. Kolejny kadr z parku, który dość często gości w Filosssografii. Słoneczne lato w pełni, piękna pora roku...  3892) Wrzeciono. W kadrze kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i jeden z dwóch najwyższych bloków na Wrzecionie. Ostatnio trafiłem na ciekawy blog traktujący o tym osiedlu - www.wrzeciono.bloog.pl - Warto zajrzeć.  3893) Dworzec Centralny po staremu. Czyli przed remontem. Ciekawa jest sama nazwa... W Polsce jest to chyba jedyny dworzec centralny, bo w innych miastach królują dworce główne...  3894) Okolice stacji Metra Wilanowska... Hm... Nasuwa się jedno skojarzenie - burdel... W ostatnich latach przy samej krawędzi skarpy powstało całe mnóstwo przeskalowanych szaf. Paskudnych pogłębiających chaos wokół stacji... Po wojnie powiedziano zdecydowane NIE dla podwórek studni... W okolicach Metra Wilanowska powrócono do takich podwórek, tyle, że już nie o wysokości kilku kondygnacji, ale o kilkunastu kondygnacjach wysokości...  3895) Saska Kępa. Pierzejowa zabudowa przy Paryskiej czy Francuskiej stanowi ciekawe uzupełnienie dla licznych przedwojennych willi i wolnostojących budynków położonych przy poprzecznych ulicach.  3896) Morskie Oko. Nad okolicą dominuje widoczny w kadrze punktowiec, z ktego widoki potrafią zachwycić. Co ciekawe w okolicach Metra Wilanowska mamy 3 identyczne budynki. Czyżby zastosowano identyczny manewr co przy zaprojektowaniu czwartego "Iksa" na Ochocie, który jest mniejszym braciszkiem trojaczków z Torwaru?  3897) WZW. Blokowy dziki zachód. Widoczny w kadrze teren dopiero czeka na swoje 5 minut. Budowa II linii metra pod Prostą znacznie te minuty przybliży. Choć i dziś dość istotnie zwiększyło się zainteresowanie inwestorów tym terenem...  3898) Na Placu Zamkowym. Nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, w której nie zostałby odbudowany Zamek Królewski... Ciekawe czy za kilkadziesiąt lat będą mi/nam towarzyszyć takie same refleksje, jeżeli uda się odbudować Pałac Saski...  3899) Wisła wraca do miasta. Wieloletnie zaniedbania są trudne do odrobienia. Ale powoli do przodu. Mamy już kilka plaż na prawym brzegu. Wycinane są chaszcze, które skutecznie zawężyły koryto rzeki. Na lewym brzegu w tym roku ma ruszyć kompleksowa przebudowa bulwarów. Jednym słowem Wisła wraca do miasta...  3900) Warszawskie wieże. Mowa o historycznych dominantach, które dominują nad wszędobylskimi blokami wokół Starego Miasta. Widzimy wieżę kościoła Matki Bożej Łaskawej, Archikatedrę Św. Jana, Zamek Królewski, Pałac Jabłonowskich i najmniejszego bohatera - wieżę kościoła Św. Marcina, której podstawa to jeszcze oryginalny gotyk.

  Komentuj (0)

 • 12.01.2012 :: 15:00

  Komentuj (0)

  3901) Lato. Sielski nadwiślański widoczek. A w tle zabudowa Powiśla i Solca. Zwracam uwagę na gmach ZTP, który był wówczas w "czyszczeniu", choc lepiej będzie powiedzieć w ścieraniu, bo czyszczenie polagało na zabawie jednego pana ze szlifierką kątową... Namachał się chłopak...  3902) Ciekawe bloki. 3 sztuki nieopodal skrzyżowania Solidarności z Żelazną. Mimo, iż nie są najpiękniejsze to w czasach w których powstawały - zasługuja na uwagę. Wystarczy spojrzeć na sąsiednie bloki po lewej stronie od ww. wymienionych (niestety poza kadrem) - typowe bloki, których klony znajdziemy również na Jelonkach, Sadach Żoliborskich, Służewcu, Kole, Urlychowie i innych osiedlach, któe powstawały na przełomie lat 60 i 70.  3903) Trasa WZ. I pomyśleć, że zdjęcie zostało zrobione z miejsca, które do 1945 r. było pod ziemią. Wybrano ogromną ilość ziemi, aby łagodnie sprowadzić Trasę WZ z Placu Bankowego na wiadukt Pancera i dalej na Most Kierbedzia (oba wysadzone przez Niemców).  3904) Kościół Św. Aleksandra. Uroczy, malowniczy, ale skromny... Jaka szkoda, że powojenna odbudowa przywróciła mu jego pierwotny wygląd, a nie kształt w jakim zastała go zawierucha wojenna...  3905) Przed Bramą Uniwersytetu. Brama to kolejne dzieło Stefana Szyllera, który w Warszawie zaprojektował m.in. oprawę Mostu Poniatowskiego czy Gmach Zachęty.  3906) WZW ponad Bemowem. W kadrze skrzyżowanie Wrocławskiej z Radiową. Widoczne tymczasowa żółta pozioma organizacja ruchu gdyż na finiszu była wówczas budowa drogi ekspresowej S8. 10 km drogi za blisko 2 miliardy 200 milionów...  3907) W oczekiwaniu na tramwaj. Jak w tytule. I tu pytanie, którzy z potencjalnych pasażerów na 100% nie zamierzają skasować biletów za przejazd...  3908) Muranów Północny. Określenie, które nie występuje w podziale administracyjnym miasta, ale doskonale określa przedstawioną lokalizację. Głównym bohaterem kadru jest olbrzymia 2,5 h działka, którą kilka lat temu Hiszpanie z Lubasy kupili za astronomiczną kwotę 360 milionów zł. Dziś poniżej poniesionych kosztów odsprzedają grunt Słowckiej firmie, która nabyła ostatnio grunty za dworcem centralnym i razem z PKP ma zamiar budować nowy dworzec zachodni.  3909) Torwar. Skrzyżowanie Wisłostrady i Trasy Łazienkowskiej - obowiązkowy element do zaliczenia przez wszystkie zagraniczne delegacje, które odwiedzały PRL w drugiej połowie lat 70 tych. I nieważne, że delegacja przyjechała pociągiem na centralny, a zakwaterowana była np. w Hotelu Forum. Droga z dworca do hotelu zawsze wiodła Trasą Łazienkowską i Wisłostradą...  3910) WZW. Warszawski świat. W kadrze empikowa kamienica z narożnika Nowego Światu i Jerozolimskich jeszcze upstrzona w reklamach - dziś już bez. Mimo dość małej przejrzystości powietrza w kadrze widać np. czwartego Iksa - braciszka bloków z kadru powyżej...

  Komentuj (0)

 • 13.01.2012 :: 14:59

  Komentuj (0)

  3911) Cudo przy Brackiej. Arcyprzyjemna dla oka kamienica schowana niestety za Smykiem... Niestety planowana inwestycja w narożniku Brazkiej i Kruczej (rozbudowa Smyka) jeszcze bardzieją ją nam zakryje, ale to co powstanie jest tego warte...  3912) Wieś tańczy, wieś śpiewa... WL - Legionowo - niby największe miasto podwarszawskie - jednak jak widać kierowcy mentalnie dalej tkwią na głębokiej prowincji... Niestety źle zaparkowanych aut na naszych chodnikach, trawnikach, placach zabaw jest sporo i dużo na blachach warszawskich, ale jednak to pozawarszawskie blachy najczęściej parkują na zakazie - jest to szczególnie zauważalne wokół poszczególnych nowych inwestycji, gdzie od grona aut budowlańców z najdalszych krańców Mazowsza...  3913) Dworzec Stadion. Dawna świetność wraca. Obecnie, mimo, iż nie można zbyt blisko podejść to doskonale widać biel betonu na owalnych elementach dworca... a kadr - wiekowy i znów wieś tańczy, wieś śpiewa...  3914) Muranów. Ten najbliższy czyli okolica Placu Bankowego. A w kadrze Pałac Mostowskich i fontanna "podróżniczka", która obecnie stoi w trzeciej swej lokalizacji...  3915) WZW ad 2010. Biorąc pod uwagę szybkość zmian w odbiorze Warszawy - kadr sprzed blisko 2 lat wydaje się być wręcz prehistoryczny... Ale na swój sposób ciekawy, bo już za kilka lat nie ujrzymy w nim nic z zabudowy Woli. Najpierw część kadru przysłoni 220 metrowy Warsaw Spire, a później 192 metrowy nowy wieżowiec na miejscu Ilmetu.  3916) Białołęka. Dzielnica wyjątkowa - ale tylko i wyłącznie z uwagi na chaos jaki panuje na jej terenie... Przykłady możnaby mnożyć, a poniżej swoista brama do Tarchodworów czyli 3 bloki w okolicy Konwaliowej, Kowalczyka z czego jeden pusty, a wszystko w towarzystwie jakiejś przedwojennej biedaczynszóweczki...  3917) Warszawska baza hotelowa. Tak proszę Państwa - widoczne w kadrze wiekowe wagoniki służą jako baza noclegowa dla wszelkiej maści robotników. Niby urocze, ale z drugiej strony dużo im brakuje chociażby do wagonów stojących na bocznicach nadmorskich miejscowości, w których również możemy wynająć pokój, tzn. przedział...  3918) WZW i potężne Siekierki. Ogromna elektrociepłownia, przy której widoczne w kadrze 14 kondygnacyjne bloki Osiedla Bernardyńska wydają się mikroskopijne.
  kadr ustrzelony z okolic Łowickiej na Mokotowie.  3919) Plac Teatralny. I najbardziej nielubiany z aktorów grających w sztuce pt. "Otoczenie Placu Teatralnego". I choć sam w sobie blok nie jest najgorszy, to jego położenie (raptem 300 m od Placu Zamkowego) dość mocno go przekreśla w odbiorze...  3920) Na Placu Zamkowym. A w kadrze m.in. wieżyca kościoła Św. Anny i jeden z najciekawszych ogólnodostępnych punktów widokowych na mapie Warszawy. Widoki przyjemnie miejskie... Stare Miasto i Zamek Królewski u stóp. Praga, Most Świętokrzyski w parze ze Stadionem Narodowym ponad Mariensztatem, bruk Krakowskiego Przedmieścia, a ponad wszystkim warszawskie wieże w oddali...

  Komentuj (0)

 • 16.01.2012 :: 13:52

  Komentuj (0)

  3921) Pomnik kondotiera Bartolomea Colleoniego. Ot kolejny kadr pomnika, który już kilkukrotnie gościł w Filosssografii. Dziś może o tym w jakiej niefortunnej lokalizacji pomnik się znajduje... Jednym słowem - ni przypiął, ni wypiął. Gdzieś z boku przy oficynie - tym samym pomnik jest najlepiej widoczny od bocznej ulicy Traugutta.  3922) Sawa. Jeden z trzech DT. Położony pomiędzy Juniorem i Warsem. W kadrze wraz z wylotem ul. Złotej... O pomstę do nieba woła zagospodarowanie wylotu tej ulicy. Za obecny stan możemy podziękować mieszkańcom bloków ściany Wschodniej, którzy skutecznie powstrzymali remont wylotu ulicy Złotej do Marszałkowskiej, jaki był planowany ze 2 lata temu. Dziękujemy...  3923) Warszawa Falenica. Sympatyczny widok, który ciężko skojarzyć z Warszawą, ale takie klimaty można spotkać w wielu częściach dzielnicy Wawer.  3924) Pierzejowo. Ulica Zielna. Sprytny kadr, w którym wyciśnięto 100 % wartości tej ulicy... Niestety obrócenie obiektywu o kilka stopni w lewo czy prawo - to już całkiem inny gorszy efekt.  3925) WSSE i PWIS. Północno-zachodni narożnik skrzyżowania Chłodnej z Żelazną i budynek - pomyłka urbanistyczna jakich przy Żelaznej i Chłodnej wiele. Mieści Wojewózką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.  3926) Głowa do góry. Widok z ulicy Świętojańskiej sprzed kościoła Matki Bożej Łaskawej - sąsiadki archikatedry Św. Jana. Z wąskiej ulicy Świętojańskiej trzeba mocno do góry podnieść głowę, aby ujrzeć szczyt.  3927) WZW. Pod nami Ochota i Szczęśliwice. A w kadrze przynajmniej 4 bloki z których kadry pojawiają się w Filosssografii. Oczywiście najciekawsze z najwyższego widocznego w kadrze 14 kondygnacyjnego bloku przy skrzyżowaniu Grójeckiej, Banacha i Bitwy Warszawskiej 1920 r.  3928) WZW i Gołębie nad Wolą. Ciekawa perspektywa na którą składają się bloki Koła, bloki - dominanty przy Wolskiej, wieża kościoła Św. Stanisława - parafii Św. Wojciecha, wieżowiec Toy Toy i EC Siekierki - niezły rozrzut...  3929) Ach Bednarska. Jeden z przyjemniejszych widoków. W kadrze doskonale widać granicę między kamienicami przed i po wojennymi.  3930) WZW. Kadr zza brudnych i niemożliwych do otworzenia okien Akademika Riviera - stąd pewien brak ostrości po bokach. A w kadrze zabudowa śródmieścia i Powiśla (Solca), Gmach Sejmu i Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz niezbędny wręcz Stadion Narodowy - wówczas jeszcze w trakcie budowy.

  Komentuj (0)

 • 16.01.2012 :: 14:52

  Komentuj (0)

  3931) WZW z Koła. Nieco parny i mglisty letni dzień. Trzeba będzie się wybrać wiosenną porą ponownie w tą miejscówkę. W kadrze brak Złotej 44, któa obecnie wylądowałaby gdzieś między CŻ, a WTT, a może całkowicie by się skryła za WTT?  3932) Wola nieznana. Nieopodal stacji Warszawa Wola znajduje się ciekawy zespół 3 budynków o architekturze dworkowo-klasycyzującej stojących na rzucie litery U. Miejsce zapomniane i nieznane. Z jakiego okresu są te budynki (międzywojenne, czy też jeszcze sprzed I WŚ) i w jakim celu zostały wybudowane. Zapewne na potrzeby kolei. Reszta jest dla mnie niewiadoma.  3933) Na Rynku Starego Miasta. W kadrze kamieniczki ze strony północnej - Dekerta. Tak więc 90% kadru to oryginalna staromiejska zabudowa. Strona Dekerta zachowała się w bardzo dobrym stanie z uwagi na żelbetowe wzmocnienie stropów wykonane przed wojną. Tak więc jedynie widoczna w tle kamieniczka ze strony wschodniej - Barssa jest powojenna - niestety tu odbudowa była przeprowadzona od poziomu podłogi parteru.  3934) Anita i Aldona. Dwa hotele na wodzie zacumowane nieopodal Mostu Poniatowskiego. Miejsca na warszawskim brzegu starczyłoby jeszcze dla kilkudziesięciu takich jednostek. Ech te przedwojenne klimaty gdzie przy brzegu cumowały setki statków...  3935) WZW i Stegny. W zimowym kadrze kościół NMP Matki Miłosierdzia. Obiekt ciekawy. A przy nim pętla Stegny na którym czeka zdyzelowana para obecnie wykasowywanych Neoplana N4020 i Jelcza M181M (zapewne na 501).  3936) WZW. A w kadrze Stadion Narodowy i zabudowa Powiśla. Przeciągająca się budowa Pacific Residence oraz bloki na Solcu. To nieopodal tych bloków stał Cyrk Bułgarski - znany m.in. z filmu Miś - raz, dwa, raz, dwa, trzy, pięć, sześć, siedem, osiem...  3937) WZW. W kadrze szczyt cerkwii Jana Klimaka na Woli oraz bemowskie osiedla na Jelonkach. Zza drzew wyłaniają się jeszcze magazyny i hale na granicy Woli i Bemowa.  3938) WZW ponad Wiejską i Nowym Światem. W kadrze sporo się dzieje. Interesująca jest dość spora kałuża u wylotu Wiejskiej na Plac Trzech Krzyży. Odpowiedzią jest kurtyna wodna jaka stała latem przy pomniku Witosa.  3939) WZW ponad Muranowem. Bloki Muranowa, bloki na osiedlu Stawki, żurawie budujące Muzeum Historii Żydów Polskich, Babka Tower, bloki Żoliborza i kominy huty na horyzoncie.  3940) WZW ponad Ochotą. Słoneczny letni dzień nad Ochotą. A w tle nasze warszawskie wieże - jeszcze bez Złotej 44.

  Komentuj (0)

 • 16.01.2012 :: 15:16

  Komentuj (0)

  3941) WZW ponad Starym Miastem. Główny aktor Zamek Królewski jest w mniejszości do bloków na prawym brzegu Wisły. Ponadto ledwie dostrzegalny komin EC Kawęczyn, który można rozpoznać po ulatującym dymie z komina.  3942) Na Moście Poniatowskiego. kadr na zabudow Powiśla, nad którą dominuje pylon Mostu Świętokrzyskiego.  3943) Stary Dworzec Centralny. kadr sprzed remontu. Brudne ściany i chaos reklamowo informacyjny. Bądź co bądź mimo wielu niedociągnięć, dzisiejszy wyremontowany DC to inna jakość przestrzeni.  3944) WZW ponad północnymi krańcami Śródmieścia. Bloki Muranowa, Stawek i apartamentowce a la lata 90te.  3945) Dziki Zachód. Hotel Hilton i Apartamenty Platinium Towers, a obok i poniżej... Nadal dziki zachód...  3946) Elektrociepłownia Żerań. Ogromne hałdy węgla oczekujące na "spalenie" na najstarszych z obecnie funkcjonujących warszawkich elektrociepłowni. O skali niech świadczy malutki spychacz funkcjonujący na szczycie hałdy...  3947) Plac Dąbrowskiego. Dawny Plac Zielony i rynek dawnej jurydyki Bielino. A na rogu Kredytowej i Jasnej kamienica Goldstanda, która przed wojną była wyższa o 4 kondygnacje...  3948) Tercet. Płac Kultury i Nauki z wieżą Złotych Tarasów i punktowcem Ściany Wschodniej.  3949) WZW ponad Powiślem. Most Poniatowskiego po którym sunie Swing. Dalej przedwojenna zabudowa przy Al. 3 Maja i gomułkowskie bloki Powiśla... Ponadto w kadrze widać gmach Sejmu i przeskalowane biurowce przy Puławskiej powstałe na miejscu kina Moskwa.  3950) WZW. Warszawski skyline po raz kolejny w grochowskim kadrze. Przez środek kadru przebiega pas zieleni - ogromny obszar ogródków działkowych między ulicą Kinową i Międzynarodową, które obecnie nie powinny już w tym miejscu funkcjonować.

  Komentuj (0)

 • 19.01.2012 :: 10:27

  Komentuj (0)

  3951) Zielony prawy brzeg. Dzielnica zwana Pragą Południe jest skąpana w zieleni, co widać na poniższym kadrze. Poszczególne "dystrykty" oddzielone są od siebie parkami, ogródkami działkowymi i innymi rodzajami zieleni, mniej lub bardziej uporządkowanej. Całości dopęłniają chaszcze nad brzegiem Wisły.  3952) Warszawski socrealizm. Przez niespełna 7 lat powojenna Warszawa została wręcz zasypana budowlami w tym wybitnym stylu. Są one o wiele bardziej zauważalne w przestrzeni miasta niż o wiele liczniejsze budowle wybudowane w warszawie za czasów Gomułki, które w większości przypadków są nijakie i przeciętne.  3953) Zima w Łazienkach. Co prawda w kadrze zima nie jest taka soczysta do jakiej się w ostatnich latach przyzwyczailiśmy, ale i tak roślinność i parkowe budowle pokryte śniegiem wyglądają bajkowo.  3954) WZW i Muranów. Na miejscu dawnej gęsto zabudowanej i zamieszkanej dzielnicy powstało całkiem nowe miasto, w którym poszczególne style architektoniczne przeplatają się ze sobą. Zginęła dzielnica, zginęło 300 tyś. mieszkańców tego miasta - dziś jest to zupełnie nowe miasto.  3955) Szklane domy. Przed wojną cegła, kamień i stal. Dziś szkło, beton, stal i styropian. Przynajmniej w centrum szklane elewacje jeszcze dominują nad wszędobylskim styropianem. Na ościennych dzielnicach jest o wiele gorzej, może cieplej, ale estetycznie gorzej...  3956) WZW. Teatr Wielki i Rezydencja Opera. Obecnie ukończono II etap ww. mieszkaniówki, który prezentuje się o wiele ciekawiej niż I etap. Na zabudowę czekają jeszcze 4 kolejne działki obok ww. mieszkaniówki. Dalej w kadrze Teatr Wielki, który jest faktycznie Wielki. Wystarczy napisać, że w środku można zmieścić tradycyjny 10 piętrowy blok, który schowałby się w miejscu widocznej na szczycie gmachu sznurkarni.  3957) S8 i Nowe Górce. U dołu kadru trwa jeszcze budowa drogi ekspresowej S8, która przecięła Bemowo. W dalszej części kadru mieszkaniówka na Nowych Górcach zaprojektowana na zasadzie "kopiuj - wklej".  3958) W Alejach. Widok z Nowego Światu w kierunku Mostu Poniatowskiego jest jednym z ciekawszych jakie dane jest nam ujrzeć w tej części miasta. Przy dobrej widoczności doskonale widać 20 kondygnacyjne bloki przy Rondzie Wiatraczna, które oddalone są o dobre 4 km od Nowego Światu.  3959) Praskie talerze. Morze czarnych dachów jakimi pokryte są obite z tynku praskie kamienice ma mnóstwo detali w postaci niezliczonej ilości talerzy do odbioru TV Sat. Istnieje zależność między liczbą talerzy na danej kamienicy, a statusem jej mieszkańców. Tyle, że jest ona odwrotnie proporcjonalna: im więcej talerzy, tym biedniejsi lokatorzy zamieszkują komunalne kamienice...  3960) Na Placu Zbawiciela. Plac przy którym zabudowa w 50% to przedwojenne pozostałości, a w 50% powojenne naleciałości. Całość prezentuje się ciekawie i spójnie.

  Komentuj (0)

 • 19.01.2012 :: 12:49

  Komentuj (0)

  3961) Warszawa w detalu. Na początek zoom na Pałac pod blachą i wieżę grodzką Zamku Królewskiego. Słonecznie i kolorowo.  3962) Zimno na Zimnej. Ulica zimna w zimowej szacie. Zimna wraz z Ciepłą i Chłodną stanowią ciekawy tercet temperaturowych ulic. Co prawda jest jeszcze ulica Letnia na Nowej Pradze, ale jej korzenie są inne i nie wiadomo czy odnosi się do temperatury czy pory roku...  3963) Paparazzi na Moście Świętokrzyskim. Gęsto od aparatów i fotografów. Kiedy i z jakiej okazji? Wielka woda 2010 - chyba każdy musiał tam być. Ciekawość? Jak tu nie być ciekawskim jak zewsząd media informowały o poziomie Wisły jakiego ta rzeka nie odnotowała od ponad 150 lat - i faktycznie tak było.  3964) Lux Torpeda. Bar na kółkach, który w swoim czasie można było spotkać w kilku miejscach śródmieścia. Osobiście mam mieszane uczucia. Z jednej strony to kontynuacja wolnej amerykanki w handlu wszelakim, ale z drugiej strony jest to nieco wyższa jakość pawilonów niż powszechne do niedawna budy ala lata 90te...  3965) Wola. Obszar zachodniego Muranowa między ul. Wolność, a Okopową to cała masa mieszkaniówki, któa powstawała w latach 80 i 90. I mimo, iż budynki nie są specjalnie wyjątkowe to doskonale wpasowują się urbanistycznie w optyczną granicę centralnego obszaru miasta ograniczonego obwodnicą śródmiejską.  3966) WZW ponad Mokotowem. Stary Mokotów i ulica Odolańska pod nami. Okolica, która mnie mocno fascynuje, jednak jak do tej pory nie poznałem jej na tyle ile bym sam od siebie oczekiwał. W zasadzie cały Mokotów to ogromna dzielnica, którą poznaje się latami. O wiele łatwiej poznać Ochotę czy Żoliborz...  3967) Nowa Prosta. Ulica Prosta, która nie jest prosta, bo jest najbardziej krzywą i pokręconą ulicą w centrum. Ulica, która w najbliższych latach przeżyje ogromny boom inwestycyjny. Ten boom już się zaczął. Widoczny poniżej gmach Prosta Office, Prosta Tower, Apartamenty Acciony to preludium inwestycji jakie w najbliższych latach powstaną między Rondem ONZ, a Rondem Daszyńskiego.  3968) 116N. W stronę Pragi sunie Konstal 116N. Jeden z pierwszych warszawskich niskopodłogowych tramwajów. Określenie na wyrost bo niska podłoga występuje tylko na części składu... A powyżej zabudowa przy parzystej Miodowej).  3969) Ulica Górno-Śląska. Dawna ulica Górna, która po I WŚ dostała dodatek -śląska w celu podkreślenia przynależności do RP Górnego Śląska. Wcześniej ulica Górna jak sama nazwa wskazuje prowadziła na Górę, albo z Góry na Dół - czyli na teren poniżej skarpy.  3970) WZW ponad Wolą. W kadrze obszar między wieżowcem Pekao i Centrum Żelazna, który kiedyś być morze wzbogaci Liberty Tower między nimi, po drugiej stronie ulicy Grzybowskiej.

  Komentuj (0)

 • 19.01.2012 :: 15:15

  Komentuj (0)

  3971) Stadion Narodowy niczym latarnia morska. Obiekt, który skutecznie zadomowił się w tej części miasta. jest widoczny z b. odległych rejonów miasta - niczym latarnia morska.  3972) W trójkącie miłosnym. Miejsce na randkę nieprzypadkowe. Oczywiście jest to randka z kimś jeszcze - miastem Warszawa, które odwzajemnia z nawiązką miłość do siebie.  3973) Na Piwnej. Najdłuższa staromiejska ulica. Nazwa oczywiście wynika z dużej liczby browarów warzących w dawnej Warszawie piwo na starym mieście. Notabene nieopodal bo na Powiślu mamy jeszcze ulicę Browarną.  3974) Na Woli. W kadrze fragment Alei Prymasa Tysiąclecia i dwa kościoły Św. Stanisława. Pierwszy od lewej to kościół parafii Św. Stanisława Biuskupa. Drugi to kościół Św. Stanisława parafii Św. Wojciecha. Łatwo się pomylić i potocznie drugi kościół często funkcjonuje pod określeniem Św. Wojciech - jest łatwiej.  3975) Ponad Placem Trzech Krzyży. Zbliżenie na środek Placu, które doskonale potwierdza stwierdzenie, iż omawiany Plac to w chwili obecnej nic ponad ściek komunikacyjny. Plac wręcz zalany betonem i asfaltem. Miejmy nadzieję, że za kilka lat odmieni się oblicze Placu, a kiedyś jak pod Placem znajdzie przebieg być może kolejna linia metra ...  3976) Na patelni. Czyli życie miasta w pigułce. Kadr zrobiony przed Metrem Centrum. Ktoś na kogoś czeka, ktoś z kims rozmawia, inni śpieszą się na pociąg, metro, autobus, tramwaj. Ot życie miasta, które skutecznie uprzykrza nam KRAC, koleś którego tagi w swoim czasie były wszędzie. Dziś chyba nieco przystopował - może ktoś wreszcie zakończył jego niecny proceder.  3977) Pieprzenie o solniczkach. Może niezbyt ładny tytuł dla zdjęcia, ale zdarzyła się taka okoliczność, że pewien Inwestor miał zamiar wybudować 5 solniczek. Postawił na szczęscie tylko jedną i fundamenty pozostałych. I dzięku Bogu... Obecnie nowy Inwestor planuje postawić ciekawy nowy budynek, po ówczesnej rozbiórce fundamentów niewybudowanych solnieczej. Niestety jedna sztuka już na zawsze w mieście pozostanie.  3978) Warszawskie Jeziorka. Mamy ich sporo. Wymienić można Czerniakowskie, Wilanowskie, Kamionkowskie itd. itp. Kolejnym jeziorkiem w samym centrum są kałuże nad tunelem Dworca Centralnego. Ten teren dopiero czeka na zagospodarowanie. Miejmy nadzieję, że do tego czasu nie zalęgną się tu jakieś chronione prawem i na wyginięciu gatunki chomików, żółwii czy innych robali...  3979) WZW z rodzynkiem. Za rodzynek w kadrze można uznać Katedrę Św. Floriana i Św. Michała Archanioła. Pozatym morze bloków. Od dołu: Grochów, Kamionek, Stara Praga - przeskakujemy na lewy brzeg i tam dalej Zatrasie, Piaski, Chomiczówka.  3980) WZW i Ochota na dużym zoomie. Pod nami Stara Ochota nad którą zdaje się dominować wieża Filtrów Warszawskich. Z poziomu chodnika wieża wydaje się być ogromna. Z góry mimo, że dominuje nad resztą Ochoty to jest liliputem w porówaniu do wieżowców u góry kadru.

  Komentuj (0)

 • 20.01.2012 :: 13:11

  Komentuj (0)

  3981) WZW ponad Wolą. Kadr zapewne z Ochoty. Główni aktorzy to dawne zbiorniki na gaz. Dalej to bloki - wpierw Woli (m.in. przy Wolskiej i Górczewskiej), a później bielan (Chomiczówka i Wawrzyszew). Kadr kończą kominy Huty.  3982) Nieopodal Placu Zamkowego. W kadrze chyba najmniej ciekawe miejsce w obrębie Starego Miasta. Ale... już niedługo. Parking ma zniknąć, a u wylotu ul. Senatorskiej na Podwale ma powstać nowa kamieniczka zastępująca w części poprzedniczkę wybudowaną w latach 80tych...  3983) W podziemiach. Droga z dworca Śródmieście na dworzec centralny. Ot mały średnio przyjemny labirynt. Chociaż podczas opadów można praktycznie spod placu przed Metrem Centrum do Jana Pawła II.  3984) Na Moście Gdańskim. Drugi stały most w Warszawie. Pierwotnie również dwupoziomowy z tą różnicą, że po wybudowaniu to pociągi jeździły na górnym poziomie, a dolny był przewidziany do obsługi pasażersko-furmankowej...  3985) WZW i Grochów. Przed nami jeden z najbardziej okazałych lokalnych dzielnicowo skyline. Pod tym względem Grochów bije na głowę inne dość większe organizmy miejskie jak chociażby Ursynów czy Bemowo...  3986) Kamienica pod sowami. Czyli jesteśmy na skrzyżowaniu Jagiellońskiej i Okrzei. Stara Praga, która nie tylko w nazwie jest stara... Kamienice wymagają pilnych remontów, ale dopóki w większości z nich są lokale komunalne i socjalne - sytuacja się nie poprawi. Pod tym względem poniższa kamienica może być wyjątkiem, bo remont trwa...  3987) Powrót do przeszłości. W kadrze jeszcze nic nie wskazuje, że ulica na kilka lat zmieni się w jeden wielki plac budowy. Dziś już tramwajów na Prostej i Kasprzaka nie uświadczymy bo trwają spore wykopki związane z budową II linii metra.  3988) Italia. W kadrze dzielnica Włochy. Dla mnie jest to chyba najbardziej rozpoznawalny kadr związany z tą dzielnicą. Taki sam widok maja pasażerowie pociągów wjeżdżających od zachodu do Warszawy.  3989) WZW w BW. Pod nami Grzybów w wersji czarno-białej. Ciepłe czerwcowe popołudnie. Miasto powoli się uspokaja. Urbanistyczny bałagan, który można pokochać - zapewniam.  3990) WZW. Dwa brzegi, ale na obu w kadrach dominują bloki, choć pomiędzy nimi kamienic nie brakuje. Na drugim brzegu bloki Starej Pragi, Szmulowizny, Targówka i na horyzoncie podwarszawskich Marek.

  Komentuj (0)

 • 20.01.2012 :: 14:11

  Komentuj (0)

  3991) Pod miastem. Jest trochę tej podziemnej Warszawy. Tunel średnicy i I linii metra. W budowie tunel na Okęcie i II linia metra. Ponadto pozostałości metra z lat 50 XX wieku, tunele rosyjskich fortów, liczne schrony pod socosiedlami, niezbadane i zasypane bunkry w Gettcie, staromiejskie piwnice, które lada dzień będą udostępnione. Szkoda tylko, że tak mało z nich jest udostępnione do zwiedzania...  3992) Zima na Placu Zamkowym. Jest śnieg i jest choinka. Znaczy się okres przed lub po świąteczny. Lada dzień zaczną znikać śiąteczne iluminacje z naszych ulic...  3993) Jarmark Europa. Było, minęło. I na szczęście - egzotyczna egzotyka, która jednak nie przystoi 2,5 milionowemu miastu...  3994) Na Bielanach. Okolice ostatniej stacji I linii metra Młociny to w chwili obecnej dość spory plac budowy. Miejsca wokól jeszcze sporo więc żurawie długo z tej okolicy nie odlecą. Ciekawe kiedy zabudowa wkroczy na teren targowiska na Wolumenie - zdałoby się...  3995) Arseniusz Romanowicz. Wiaty na przystanku PKP Powiśle to jedne z najbardziej charakterystycznych elementów warszawskiej średnicy. Swoją drogą wypadałoby uznać zasługi Ś.P. Arseniusza Romanowicza - autora architektury naszej średnicy nazwą jakiegoś placu czy ulicy...  3996) WZW z Kombajnu. Jeszcze bez Z44. Czemu z kombajnu. Taką nazwę nosi zespół kilku bloków przystających do najbrzydszego warszawskiego tojwieżowca. Ponoć z góry układ przypomina tą charakterystyczną maszynę rolniczą. Czy ja wiem...  3997) Białołęka Ratusz. Warszawa pod względem podziału administracyjnego jest ewenementem w Polsce. Zespół 18 dzielnic - gmin tworzących jeden organizm miejski. A skoro 18 gmin to i 18 ratuszy plus jeden ratusz miejski. Mimo, iż ostatnia dekada to intensywna budowa Ratuszy w Warszawie (m.in. Białołęki, Bielan, Ursynowa, Bemowa itd.) to jest jeszcze chyba kilka dzielnic bez swego ratusza (m.in. Wilanów, chyba Mokotów...).


  3998) WZW ponad Śródmieściem. W kadrze żuraw na Koszykach, dachy kilku śródmiejskich kamienic, Tepsa przy Nowogrodzkiej i ciekawy układ Błękitnego z wieżowcami z okolic Zielnej i Bagna.  3999) Kolejowa Warszawa. Stoimy jeszcze na Woli. Za torami już ochota i raczkująca budowa już gotowej mieszkaniówki przy Rondzie Zesłańców Syberyjskich.  4000) WZW z prawego brzegu. A na horyzoncie jeden z ciekawszych warszawskich zespołów urbanistycznych. Zespołów, które powstały spontaniczne i zapewne nie jest to ostateczny kształt. Chodzi o Muranów Północny gdzie blisko 40 letnie Intraco dorobiło się licznej gromadki młodszego rodzeństwa.

  Komentuj (0)

 • 25.01.2012 :: 11:39

  Komentuj (0)

  4001) Staromiejskie Mury. W skrócie pierwsze wewnętrzne pasmo powstało w XIV wieku, a zewnętrzne w wieku XV. Różne były dzieje warszawskich murów miejskich - przed wojną wchłonięte były przez zabudowę kamieniczną jaka powstała na Podwalu. po wojnie podjęto decyzję o odsłonięciu murów. Warto dodać, że poniższy kadr przedstawia najstarsze fragmenty murów miejskich - na tyłach kościoła Św. Marcina, które od strony wewnętrznej posiadają ciekawe gotyckie zwieńczenia.  4002) Ulica Bagno. Czołówka jeżeli chodzi wyjątkowość w nazwach warszawskich ulic. Dzisiejsze Bagno nie przedstawia w żaden sposób przedwojennego Bagna, które miało inny przebieg i inną bieda zabudowę. Przed wojną na bagnie było również biedatargowisko - dawne Pociejowo, które z Placu Teatralnego (Marywilu) przez Plac Dąbrowskiego (Plac Zielony) dotarło na Bagno i z przedwojennym Bagnem zniknęło z mapy Warszawy.  4003) Aleje Jerozolimskie. Odcinek między Dworcem Zachodnim, a Placem Zawiszy był przez wiele dekad ogromnym wygonem. W latach 90tych zabudowana została południowa pierzeja mniej lub bardziej udaną wysoką mieszkaniówką. Północna pierzeja powoli się zabudowuje: Brama Zachodnia, Equator x 2 (docelowo x4), Solniczka (powstała jedna z planowanych 5). Lada chwila rusza budowa potężnego biurowca Eurocity. Będzie gęsto.  4004) WZW ponad Śródmieściem Południowym. Klasyczny widok z Pałacu Kultury i Nauki, może w trochę gorszych warunkach pogodowych. Prawdziwe archiwum bo z początku 2010 r. Morze przenikającej się zabudowy: przedwojennych kamienic, socrealistycznych gmachów, gomułkowskich bloków i biurowców z ostatnich dwóch dekad.  4005) Aleje Jerozolimskie by night. Klasyczny widok na południową pierzeję Alej Jerozolimskich z Novotelem w tle. Okazałe kamienice albo już wyremontowane i iluminowane lub wciąż za płachtami, które niby mają pomóc w planowanych remontach. I tak w kadrze zamiast kamienic Rackmana i Hoserów dwie płachty reklamowe...  4006) Wokół Cytadeli. Ciekawy i ogromny obiekt zlokalizowany na Żoliborzu. Ponoć za kilka lat ma w nim się znaleźć Muzeum Wojska Polskiego, choć ja myślę, że bardziej prawdopodobny jest okres kilkunastu lat... Inna refleksja to jakże wybiórczo Warszawę traktują wszelkiej maści burzymurki, którzy z chęcią rozebraliby zabytkowy Pałac Kultury i Nauki, a nie zauważają Cytadeli, w murach i na stokach której stracono wielu narodowych bohaterów...  4007) Aleja Stanów Zjednoczonych. Odcinek między Rondem Wiatraczna, a Przyczółkiem Grochowskim. Niby już miasto, obudowane zobu stron dość ciekawą zabudową, a jednak ludzi wędrujących tym odcinkiem Trasy Łazienkowskiej jak na lekarstwo... Ot typowa arteria przelotowa...  4008) Bliźniaki. W kadrze dwie pary bliźniaczego rodzeństwa. W oddali nasze Twin Towers: Hotel Mariott i IntracoII/Elektrim/Oxford. Bliżej dwa bliźniacze Iksy, które mają jeszcze dwójkę rodzeństwa. Trzeci z trojaczków nie załapał się w kadr, a czwarty niższy Iks stoi sobie na Ochocie.  4009) 100% miasta w mieście. Kolejny kadr w którym miasto szczelnie wypełnia każdy jego fragment. Okolice północnego fragmentu Puławskiej to gęsty misz masz. Przedwojenne kamienice, powojenne bloki i dość świeże biurowce. Kłania się typowa XXI wieczna Warszawa.  4010) Warszawa zalana słońcem. Ciekawie skrócona perspektywa. Widoczne w tle bloki Targówka znajdują się dobre 8 km od miejsca zrobienia zdjęcia. W kleszcze powojennej zabudowy zostało wzięte Stare Miasto.

  Komentuj (0)

 • 25.01.2012 :: 15:11

  Komentuj (0)

  4011) Radość. Czyli kolejna ciekawa nazwa odnosząca się do części miasta. Dla przypomnienia mamy: Wolę, Ochotę, Włochy, Bródno, Czyste, Paluch... Można wspomnieć o Jelonkach czy Kole i dodać nazwy imienne jak Dawidy, Marki, Janki (choć dwa ostatnie już poza administracyjną granicą miasta).  4012) Okolice Metro Wilanowska. Czyli nowa giga zabudowa nieopodal ww. stacji metra. W kadrze jeden z najbardziej ucywilizowanych bloczków, z którego roztaczają się zapewne dość ciekawe widoki na cały teren poniżej skarpy, tzw. Parku pod skocznią. W oddali jeden z moich ulubionych bloków do focenia w tej części miasta - widoki przednie...  4013) Zalew Wiślany. Czemu nie w pewnych okresach gdy Wisła przybiera na wysokości można ją zakwalifikować jako dość duże jezioro czy zalew...  4014) Na średnicy gęsto. Kolejowa średnica to jak dla mnie największe osiągnięcie infrastrukturalne w XX wiecznej Warszawie. Połączenie bezpośrednim połączeniem obu brzegów przez sam środek miasta i pod nim - znaczące przedsięwzięcie. Wspaniały widok, gdy na moście kolejowym mijają się 2 lub 3 pociągi, a zdarza się, że i na moście można naraz ujrzeć 4 pociągi. Jednym słowem gęsto...  4015) Warszawa Włochy. Pierwsza za dworcem zachodnim stacja w kierunku Grodziska Mazowieckiego. W tym miejscu rozsypuje się worek kolejnych dzielnic i miast, które zdają się tworzyć jeden organizm miejski: Włochy, Ursus, Piastów, Pruszków i z pewnym oddaleniem Brwinów, Milanówek, Grodzisk Mazowiecki.  4016) Przyczółek Grochowski. Na kolorowo. Barwa mniej lub bardziej trafiona. Napewno lepiej to wygląda aniżeli tak jak przed remontem, gdzie tynk zdążył mocno poszarzeć. Pytanie tylko kiedy następne malowanie. Bo styropianowy baranek poszarzeje o wiele szybciej niż oryginalny gomułkowski tynk.  4017) Ulica Ogrodowa. W zasadzie ulica szczęśliwa, bo w porównaniu do swych sąsiadek zachowała stosunkowo dużo przedwojennej zabudowy. Ponadto wszelkie późniejsze inwestycje w dobie socrealizmu, w epoce Gomułki czy Gierka oszczędziły tej ulicy jakichś drastycznych urbanistycznych pomyłek. Najgorzej sprawa się ma w okolicy Wroniej gdzie kilka bloczków ustawiono w jodełkę...  4018) WZW w szerokim kadrze. Pod nami prawy brzeg i zabudowa Grochowa, kamionka i Starej Pragi. Na horyzoncie lewobrzeżna Warszawa z ciekawym clustrem północnym wokół wieżowca Intraco. Po środku samotny Błękitny wieżowiec. Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby i jemu wyrosło w sąsiedztwie młodsze rodzeństwo.  4019) WZW i dawna Świętokrzyska. Tak ruch na Świętokrzyskiej wyglądał jeszcze kilka miesięcy temu. Dziś to wieli plac budowy. I tu rodzi się pytanie: czy nastąpił taki wielki horror komunikacyjny w tej części miasta? Nie... I tu jest szansa do wykorzystania przez Ratusz, aby po budowie metra uspokoić całkowicie ruch na Świętokrzyskiej.  4020) WZW ze Środmieścia. Czyli zabudowa Powiśla i Grochowa jako główni bohaterowie, plus drugoplanowa rola dla zabudowy Saskiej Kępy.

  Komentuj (0)

 • 27.01.2012 :: 13:56

  Komentuj (1)

  4021) Słonecznie i spokojnie na Krakowskim Przedmieściu. Trzeba przyznać, że po remoncie Krakowskie Przedmieście uzyskało nową przyjazną pieszym twarz. Morze asfaltu zastąpił kamień, który wprost zachęca do oddaniu się licznym spacerom.  4022) Balkonowo. Ot typowy warszawski widoczek na przedwojenne uboższe czynszówki. Widok, który rzuci nam się w oczy na Grochowie, Powiślu, Mokotowie, Ochocie... Dziś już nie jestem w stanie stwierdzić gdzie dokłądnie zostało zrobione poniższe zdjęcie.  4023) Zimą mniej kolei. I nie chodzi już o awarie i spóźnienia ile o infrastrukturę, która znika pod śniegiem. Nieużywane tory giną pod śniegiem...  4024) WZW. Stare Miasto zalane słońcem. Dużą część kadru zajmuje olbrzymia sylwetka Teatru Wielkiego. Ciekawie również wygląda zabudowa na prawym brzegu za blokami Bródna. Z tej perspektywy Białołęka wygląda jak morze jednorodzinnej zwartej zabudowy. Jak jest naprawdę?  4025) WZW ponad Starą Pragą. Kolejny zimowy kadr, tyle, że w dość mało korzystnych warunkach pogodowych. Tak czy inaczej gmach obecnego Urzędu Skarbowego, a kiedyś Praskiego PDTu mieni się wszystkimi kolorami tęczy...  4026) WZW. Jedno miejsce - wiele światów. Tradycyjny warszawski misz masz. Tu w zgodzie ze sobą sąsiadują przedwojenne kamienice z powojennymi blokami. Wtórują im najstarsze warszawskie wieżowce i najnowsze apartamentowce...  4027) WZW niemal symetrycznie. Grochowskie kaskadowce w kadrze układają się niemal symetrycznie otaczając położony w środku kadru praski Blue Point i blok przy Waszyngtona zaprojektowany przez Marka Leykama. Kadr dopełnia wieżyca Mostu Poniatowskiego i wieża kościoła Najczystszego Serca Maryi przy Placu Szembeka.  4028) WZW. Szmulowizna i Targówek w rolach głównych. Główni bohaterowie to wieża Bazyliki przy Kawęczyńskiej i ciekawy architektonicznie budynek Wyższej Szkoły Menedżerskiej.  4029) WZW kościołowo i wieżowo. Od dołu: Kościół Św. Antoniego Padewskiego przy Senatorskiej, wieża Pałacu Jabłonowskich, kościół Św. Anny, Katedra Św. Floriana i Michała Archanioła, cerkiem Św. Marii Magdaleny. W kadrze dostrzeżemy również wieżę kościoła Św. Trójcy w Ząbkach i chyba fragment kościoła Św. Andrzeja przy Placu Teatralnym.  4030) WZW ze Starej Pragi. I jeden z ciekawszych kadrów. Najciekawsza jest oczywiście centralna część zdjęcia, gdzie na tle Muranowskiego clustra prezentuje się praska katedra Św. Michała Archanioła i Św. Floriana. Piękne jesienne słońce.

  Komentuj (1)

 • 30.01.2012 :: 13:44

  Komentuj (0)

  4031) Miejsce w którym zatrzymał się czas. Niestety - oby obiekty wytrzymały... Może kiedyś nadejdzie dla nich czas...  4032) Na Placu Zamkowym. Mam tak samo jak ona... Widok jaki rozpościera się obecnie z tarasu Placu Zamkowego musi zatrzymać każdego... Pałac pod Blachą, Praska katedra, Most Świętokrzyski i Stadion Narodowy, Mariensztat...  4033) Na Ochocie. Jak widać WTT nie tylko z Woli jest swoistą dominantą zamykającą osie ulic...  4034) Mosty Gdańskie. W zasadzie nikt tak nie mówi... Ale czemu nie... Skoro jest Most Gdański (drogowo-tramwajowy) i most kolejowy to może pasuje hasło Mosty Gdańskie...  4035) Chomiczówka, Chomiczówka... Jednorodzinna mieszkaniówka segmentowa w stylu "ctrl" + "c" i "ctrl" + "v"...  4036) Cyrk 2010. Tylko tyle można powiedzieć z perspektywy czasu.  4037) WZW i dwie wieże. Nietypowe zestawienie. Hilton i Babka Tower.  4038) Marszałek się maskuje. Ot widoczek Krakowskiego Przedmieścia.  4039) WZW. Riviera po raz kolejny. Bardzo ciekawa dominacja kościoła Św. Krzyża nad Śródmieściem.  4040) WZW. Na dużym zoomie. Prawa strona kadru to rpzyziemie Błękitnego Wieżowca. Miejskie legendy głoszą, że widczne zadaszenie ma nawiązywać do żydowskich macew i umieszczenie takiego akcentu było warunkiem zdjęcia klątwy z budowy ww. wieżowca...

  Komentuj (0)

 • 30.01.2012 :: 14:19

  Komentuj (0)

  4041) Zima w Łazienkach. Zimowe słońce potrafi mocno przygrzać...  4042) Autobus Legenda. Ikarus - coraz rzadszy widok na warszawskich ulicach. Obecnie trwa prawdziwy pogrom w kasacji tych wozów... Tak czy inaczej - ponad 30 lat w służbie stolicy...  4043) Pod Poniatowszczakiem. Dziś obskurny parking jest już wspomnieniem. Tzn. auta nadal parkują, ale nie ma już paskudnej budki i siatkowych ogrodzeń. A sam teren wymarzony pod piętrowy parking...  4044) WZW i Powiśle w budowie. W zasadzie od dobrych kilku lat żurawie znad Powiśla nie odlatują, co najwyżej zmieniają swoje położenie.  4045) Nad Wisłą. Fragment piaszczystej plaży jakimi kiedyś był pokryty cały prawy brzeg. Czy uda się przywrócić te czasy?  4046) Mariensztat. Kolejny kadr przyjemnego powojennego osiedla.  4047) WZW. Ot Warszawa: wieżowce, socreal i bloki budowane wczoraj, dziś i jutro...  4048) WZW i wysokość miasta. Doskonale widać kolejne warstwy runa miejskiego. Pierwsza warstwa w kadrze, ale nie pierwsza w mieście to tradycyjne 12 kondygnacyjne bloki. Następna to bloki 16 kondygnacyjne. Kolejna i ostatnia w tym kadrze, ale nie w mieście to niskie wieżowce o wysokości 80-120 m...  4049) WZW ponad zielonym Powiślem. A w środku kadru tereny ogrodów sióstr Urszulanek. Zielona enklawa w samym środku miasta.  4050) WZW a la krzywaczek. Miasto w 50% kadru.

  Komentuj (0)

 • 31.01.2012 :: 12:33

  Komentuj (0)

  4051) Następna stacja Świętokrzyska Pasta. Miejmy nadzieję, że taka zapowiedź Pana Ksawerego nie będzie miała miejsca. Z całym szacunkiem dla powstańców i kombatantów AK, ale nie możemy przesadzać. A Świętokrzyska Pasta jest właśnie przesadą.  4052) Os. Stegny. Kolejny kadr z tego wybitnie ciekawego, aczkolwiek powtarzalnego osiedla. Swoją drogą ciekawie musiały wyglądać początki tego osiedla i identyfikacji swoich bloków przez mieszkańców. Bez zieleni, bez chodników i infrastruktury - kilkadziesiąt identycznych bloków skąpanych w błocie... I traf tu do swojego...  4053) Zamkowe kolory. Soczysta zieleń na skarpie zamkowej świetnie kontrastuje z żywą elewacją Zamku Królewskiego.  4054) A mogło być inaczej. Obecnie placyk przez Mc Donaldem, a kiedyś okazały gmach centrali PKO. 9 kondygnacji, które zostało rozebrane w końcówce lat 60-tych. Pozostały piwnice kryjące obecnie klub Underground. Szkoda, bo budynek nadawał się do odbudowy...  4055) Ulica Pańska. Kiedyś dochodziła niemal do Marszałkowskiej (do nieistniejącej ul. Wielkiej). Dziś okrojona, podzielona i z niekompletną zabudową. Kadr doskonale ukazuje jak potrzebna jest północna pierzeja tej ulicy.  4056) Pomyłka Urbanistyczna. Widoczny w kadrze gmach przy ul. Mińskiej wprowadził dość znaczący chaos w pokiereszowanym przez dzieje fragmencie miasta z granicą między Kamionkiem, a Grochowem...  4057) WZW. I dwie południowośródmiejskie perełki. Socrealistyczny kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła (parafii Św. Barbary) to dzieło Stanisława Murzyńskiego. Warto zaznaczyć, iż przedwojenny kościół został całkowicie zniszczony poprzez umieszczenie i wysadzenie ładunków poniżej posadzki kościoła. Z lewej wybitne dzieło Marka Leykama przy Wspólnej, które dziś po świeżym remoncie wzbudza znaczny podziw.  4058) Kamień i co. Dobre pytanie i jeszcze świetny mural. Kamienica jako jedna z ostatnich świadków burzliwych dziejów tego fragmentu miasta. Na wpół żywy świadek warszawskiego getta, którego los zdaje się być przesązony, choć narazie kamienica wegetuje... A może znalazłby się jakiś inwestor, który wkomponowałby w nowy obiekt pozostałości kamienicy?  4059) WZW. Grochów. Os. Majdańska i jeden z sześciu grochowskich kaskadowców. Budynki ciekawe, styropianizacja już mniej ciekawa.  4060) WZW. Widok zza EC Żerań. Warto zauważyć, że wysokość miasta od Prudentialu do Babki Tower nie schodzi poniżej 50 m. A wszystkie widoczne w kadrze budynki wybijają się ponad tą średnią północnośródmiejską...

  Komentuj (0)

 • 31.01.2012 :: 12:58

  Komentuj (0)

  4061) Pałac Czapskich. Zamaskowany od strony Krakowskiego Przedmieścia i wyeksponowany od strony ulicy Traugutta i Pasażu Niżyńskiego.  4062) Na Ochocie. I widok z malutkiej uliczki Józefa Supińśkiego na kościół Św. Jakuba.  4063) Synagoga Ryfki i Zelmana Nożyków. Budowla z 1898-1902 r. W czasie wojny funkcjonowała jako stajnie i magazyny i po części dzięki temu wyszła z wojny.  4064) Warszawa Wschodnia. I cóż, że obie hale kasowe i przejścia na perony przejdą remont jeśli wejścia na perony będą nadal wyglądały tak jak powyżej...  4065) Skorosze. Kolejne nowe mega osiedle, tym razem w dzielnicy Ursus. Niestety sporo ogrodzeń i praktycznie w każdym przypadku ślepy parter kryjący parkingi...  4066) Lato nad Wisłą. Przyjemny letni klimat. można zauważyć worki z piaskiem, które w 2010 r. zabezpieczały miasto przed wylaniem Wisły.  4067) Na Krakowskim Przedmieściu.  4068) WZW ponad Marszałkowską. W kadrze 4 dominanty. Punktowiec przy Smolnej, Centrum Królewska, Prudential i Tepsa przy Moniuszki.  4069) WZW. Koło nietypowo. Niefortunnie ulokowane bloki przy Ks. Janusza czy Brożka na Kole z tej perspektywy tworzą ścianę. Dobrze, że tylko z tej perspektywy...  4070) WZW kaskadowo. Widok z prawego brzegu i warstwowo układająca się zabudowa Krakowskiego Przedmieścia: Dom bez kantów i Hotel Europejski. Dalej Saski Crescent i bloki Osiedla za Żelazną Bramą. Ostatnia warstwa dziś to wieżowce PZU ,Westin, Łucka i Hilton. W przyszłości kadr zamknie planowany 155 metrowy wieżowiec na miejscu Hotelu Mercury, który przyszłoni Westin i sięgnie prawdopodobnie górnej krawędzi kadru.

  Komentuj (0)