• 04.11.2013 :: 03:30

  Komentuj (2)

  5961) Żoliborz. Zaczniemy międzywojennym Żoliborzem. Tym "średnim" w skali zabudowy. Bo tak mniej więcej trzeba umiejscowić poniższą zabudowę - między Żoliborzem Willowym, a modernistycznymi koloniami.  5962) PKiN x 2. Odbicie Pałacu Kultury i nauki uchwycone w brudnych i zaniedbanych zabudowaniach Norblina. Kto wie być może za kilka lat Pałac kultury będzie odbijał się w nowoczesnej biurowo-handlowej zabudowie d. fabryki Norblina.  5963) WZW. Kadr z Pałacu Kultury i nauki w kierunku południowo-wschodnim. W kadrze od dołu widzimy zabudowę Powiśla, ponad, którą widzimy wille Saskiej Kępy i dalej bloki Grochowa, Witolina, Wawra. Linia horyzontu rozpływa się gdzieś daleko.  5964) Ulica Panieńska. Dziś spokojna i zapomniana uliczka Starej Pragi. A przecież to pozostałość po dawnej Pradze, "zamordowanej" przez wojska Suworowa w 1794 r. Ponoć kontynuacją ulicy Panieńskiej jest główna ulica warszawskiego ZOO. Ponadto jak dobrze pójdzie, to za lat "iks" oś ulicy Panieńskiej będzie kończyć efektowna zabudowa Portu Praskiego.  5965) Okiem snajpera. Czasem warto zaczaić się w jakimś wysoko położonym miejscu i chwytać w obiektyw widoki dalsze i bliskie, ludzi, zdarzenia, będąc fotograficznym snajperem.  5966) Eko Park. Ciekawy zespół miekszkaniowy. Architektonicznie na dość wysokim poziomie. Urbanistycznie nie najgorzej, choć znajdziemy w kilku miejscach płoty uniemożliwiające pełen dostęp.  5967) Stacja Techniczno Postojowa Kabaty. Zaplecze, które pierwotnie miało za zadanie obsłużyć tabor I linii metra. Jednak dopóki II linii metra nie uda się dociągnąć do zachodnich granic miasta, gdzie wybudowana zostanie kolejna STP Mory to Kabaty będą miały za zasadnie obsługę w sumie 450 wagonów (po dostarczeniu 35 pociągów Inspiro).  5968) Dworzec Centralny. Świeżo po remoncie, jeszcze z wszystkimi działającymi punktami świetlnymi, ale już obwieszony reklamami... I być może faktycznie, PKP dobrze robi, że np. Dworzec Zachodni planuje jako niewielki punkt z kilkoma kasami... Nie będzie problemu z utrzymaniem, ze szmatami reklamowymi. Ucierpią tylko pasażerowie, ale czy to w oczach PeKaPistów ważne... W końcu kto tu jest dla kogo...  5969) WZW. Śródmieście, Sielce, Czerniaków, Stegny, Sadyba i Wilanów z gmachem Świątyni Opatrzności Bożej. Doskonale widoczna oś ul. Sobieskiego, którą kiedyś m.in. ruszy tramwaj z Dworca Zachodniego do Wilanowa.  5970) WZWN. Szmulowizna ze swoim miksem przedwojennych kamienic i gomułkowsikch bloków. Ponadto na horyzoncie majaczy sylwetka Stadionu Nardodowego i zabudowy Kamionka. Znaczną część kadru zajmuje jeden z najciekawszych bloków w Warszawie. Najciekawszy pod względem adresu: al. Tysiąclecia 151. Planowanej od niemal pół wieku alei nadal nie ma, ale blok od blisko 50 lat stoi i ma się dobrze, a dodatkowo jakaś mądra głowa wyliczyła, że akurat w tym miejscu wypadnie nr 151 tejże alei.

  Komentuj (2)

 • 05.11.2013 :: 01:30

  Komentuj (0)

  5971) Elektrociepłownia Siekierki. Jedna z czterech warszawskich elektro/ciepłowni. Tu w ujęciu ponad Sadybą.  5972) Warszawa monumentalna. Przedwojenny gmach DOKP przy Targowej - tu w ujęciu od strony Solidarności. Architektem niezastąpiony Marian Lalewicz.  5973) WZW. Historyczny czar Warszawy pryska... patrzymy na fragment miasta zlokalizowany między dwoma historycznymi traktami prowadzącymi ze Starej Warszawy na zachód: między ul. Senatorską, a ul. Długą. Jak widać wojna i powojenna odbudowa wprowadziła na ten teren dość ogromne urbanistyczne spustoszenie...  5974) Wola, echże Ty. Odolany czyli fragment Woli, który niemal z dnia na dzień zmienia swoje oblicze. Przedwojenne dalekie peryferia Warszawy zabudowane zazwyczaj biedazabudową po wojnie przeszły przemysłową metamorfozę. Dziś zarówno PRLowskie fabryki i zakłady jak i przedwojenne kamienice i domki znikają i na ich miejscu powstaje kilku, czy kilkunastokondygnacyjna mieszkaniówka...  5975) Staromiejskie panoramy. Wisok zamykający oś ulicy Brozozowej. Odkryty przez moją osobę stosunkowo późno, ale jakże ciekawie skrócona perspektywa. Znajdujemy sie u wylotu Rynku Starego Miasta, a kadr zamyka kopuła kościoła Sakramentek na Rynku Nowego Miasta. Dodatkowo w połowie kadru widzimy wąwóz ulicy Mostowej.  5976) WZW. Archiwalny kadr ustrzelony gdzieś z Żoliborskiego osiedla Zatrasie. Dziś poniższa perspektywa zapewne uległa zmianie. Żoliborz Przemysłowy, czyli obszar w dolnej części kadru przechodzi niesamowitą metamorfozę będąc jednym z największych placów budowy w Warszawie.  5977) Warszawa w budowie. Czyli Cosmopolitan w początkowej fazie swojej budowy. Kadr ustrzelony niespełna 2 lata temu w jednym z najprzyjemniejszych etapów budowy: wieża zaczyna dopiero wyrastać ponad poziom zero więc trudno oszacować jak wysoko z danej perspektywy wieża będzie sięgać. iedługo taka zabawa czeka nas na budowie Warsaw Spire...  5978) Warszawa nocą. Staromiejska, a właściwie nowomiejska jesienna Warszawa. Wilgotny bruk w którym odbijają się wszystkie barwy wieczornego miasta.  5979) WZW. Stare Miasto w kadrze z Powiśla Czerniakowskiego. Kadr ustrzelony z jednego z "Iksów" czyli trzech mieszkaniowych punktowców Osiedla Torwar. Odległość w kadrze to jakieś 3 - 3,5 km.  5980) WZWN. Pólnocno-wschodnie śródmieście z Placami: Piłsudskiego, Dąbrowskiego, Małachowskiego, Teatralnym i Starym Miastem w kadrze. Iluminacja mostów: Śląsko-Dąbrowskiego i Gdańskiego nad którym mocno rozświetlono kolejowe tereny bocznic na Golędzionowa i Pelcowizny.

  Komentuj (0)

 • 08.11.2013 :: 05:00

  Komentuj (0)

  5981) Stare Miasto. Klimat ul. Piwnej, ulicy mniej popularnej niż równoległa Świętojańska, a przez to moim zdaniem ciekawszy. Patrząc na zdjęcia tuż powojenne jak mocno dosięgły Stare Miasto zniszczenia nie chce sie wierzyć, że udało się tak wiernie zrekonstruować niemal cały staromiejski organizm.  5982) Żoliborz. A jak Żoliborz to i kościół pw. Św. Stanisława Kostki, który dumnie góruje nad niemal całą dzielnicą. Ciekawy architektonicznie obiekt obok którego znajduje się grób ks. Jerzego Popiełuszki.  5983) Krakowskie Przedmieście. I jego początkowy fragment z Pałacem Staszica zamykającym oś widokową tejż ulicy, przed którym dumnie stoi pomnik Mikołaja Kopernika.  5984) Trasa WZ. I jedna ze szklanych wiat jakie stanęły na przystankach przy Parku Praskim i na Placu Bankowym. Przykład jak znacząco może różnić się założenie architektoniczne od faktycznego wykonania. Konstrukcja na wizualizacjach wydawała się lekka, a w rzeczywistości wyszła dość ciężka, zmontowana z dość dużych elementów. Niestety zanosi się, że historia może się powtórzyć przy wejściach do stacji II linii meta, które na wizualizacjach też były zwiewne...  5985) WZW. Plac Grzybowski, kościół Wszystkich Świętych i Pałac Kultury i Nauki w dość mdłym, zimowym, popołudniowym świetle.  5986) WZW. Archiwalny widok z Mokotowa w kierunku Śródmieścia. Dziś mniej więcej w środkowej części kadru nad całą pozostałą zabudową góruje kompleks Plac Unii.  5987) Ulica Oboźna. Jedna z kilku ulic łączących Powiśle z górnym miastem, ze Śródmieściem. Ulica jakby w cieniu Bednarskiej, Tamki czy Karowej, a jednak arcyciekawa, czekająca na uzupełnienie tkanki w okolicach Dynasy.  5988) WZW. Pozostały tylko kościoły. Muranów, w którym do 1943 r. biło serce żydowskiej Warszawy dziś jest całkowicie nową dzielnicą i tylko nieliczne obiekty takie jak widoczne w kadrze kościoły: Św. Augustyna i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - przesunięty w 1962 r.  5989) WZW. Ponad ulicą Świętokrzyską, która jest jeszcze otwarta przed budową II linii metra. Ulica, która ma szansę stać się prawdziwie miejską, przyjazną pieszym ulicą. I szkoda tylko, że prace związane z przebudową, a właściwie odbudową Prudentialu wciąż stoją w miejscu...  5990) WZWN. Nocne ujęcie ponad Nowym Światem, na odcinku od Placu Trzech Krzyży po mniej więcej ul. Warecką. Miasto, które intensywnie żyje i nie chce zasnąć.

  Komentuj (0)

 • 20.11.2013 :: 04:00

  Komentuj (0)

  5991) WZW. Twin Towers plus Orco / FIM Tower. Jednym słowem tercet i najbardziej okazały cluster warszawskiej zabudowy wysokościowej lat 90-tych. I tak od 1996 r. pozostający bez zmian, choć zmiany są ambitne, tylko i na ile wiarygodne. Mowa bowiem łącznie o trzech wieżach 180 m, dwóch 220 metrowych i podwyższeniu starszego bliźniaka o 30 m...
  5992) Świątynia Opatrzności Bożej. Czyli robimy mały wyskok do Wilanowa. Kadr nie ukazujący faktycznej potęgi tej budowli. Dodatkowo bez tła w postaci coraz bardziej szczelnie oplatającej śiątynie mieszkaniówki.  5993) Plac Trzech Krzyży i Nowy Świat. Jeden z obecnych 9 "wlotów" w Plac Trzech Krzyży. Na elewacji Banku ONG widzimy cień kościoła Św. Aleksandra w swej powojennej, ale i pierwotnej uproszczonej formie.  5994) Skyline. Widok z Mostu Łazienkowskiego uzmysławiający w jakim przedziale czasowym można wybudować wysokościowiec. Kadr archiwalny z niemal gotową bryłą Złotej 44 i brakiem w kadrze wieżowca Cosmo... Dziś oba wieżowce są na etapie wykańczania.  5995) WZW. Szary dziki zachód. Miks zabudowy przed i powojennej stale wzbogacanej o kolejne elementy. Wąwóz w dolnej-lewej części zdjęcia to ul. Miedziana -ulica, która chyba zachowała najwięcej ze swojego przedwojennego kształtu spośród innych ulic na tym obszarze.  5996) WZW. Kadr ustrzelony z Marymontu. Na horyzoncie warszawskie downtown, a z prawej strony masyw bloków rozlokowanych w okolicach Sadów Żoliborskich. Żoliborz to nie tylko przedwojenna zabudowa kamieniczna i willowa.  5997) Pomnik Mikołaja Kopernika. Kolejny warszawski pomnik z jakże burzliwą historią. Tu chyba w najmniej znanym kadrze bo z tłem w postaci Domu Interesów Andrzeja Zamoyskiego i Pałacu Staszica.  5998) Przed Pałacem Kultury i Nauki. Szanowny kamienny jegomość, który miał widok na budowę wszystkich wież jakie powstały przez ostatnie lata między ulicą Emilii Plater, a aleją Jana Pawła II. I zapewne jeszcze nie jedna budowa wysokościowca będzie przez owego jegomościa obserwowana...  5999) WZW. Wola, niemal w całości wypełnia poniższy kadr. Jedynie wyższa zabudowa zaakcentowana na horyzoncie to administracyjnie Śródmieście. I pomyśleć, że jedynie dachy kilku kamienic przy Okopowej to świadkowie dawnej przedwojennej Warszawy. Reszta zabudowy ma nie więcej niż 70 lat.  6000) WZWN. Grzybów, Wielopole, Leszno, Tłomackie, Nowolipie, Świętojerska. Dawne jurydyki warszawskie przekształcone w jeden organizm miejski u schyłku XVIII wieku. Dziś patrząc na urbanistykę omawianego terenu znów odnosimy wrażenie, że jest to zespół mniejszych dystryktów, z których każdy został wybudowany w innym stylu i charakterze.

  Komentuj (0)

 • 21.11.2013 :: 06:30

  Komentuj (0)

  6001) Sala Kongresowa, która niczym wulkaniczna lawa wylewa się ze środka Pałacu Kultury i Nauki niemal na samą ulicę Emilii Plater. Ta dysproporcja zniknie w momencie budowy dwóch wież bodajże o maksymalnej wysokości 245 i 220 po obu bokach Sali Kongresowej. W świetle aktualnych informacji powiało w tym temacie optymizmem...  6002) WZW. Ponad Mirowem. Szafy Osiedla Za Żelazną Bramą niemal zalewają otoczenie wokół. Potężny przecież kościół Św. Karola Boremeusza z Chłodnej wydaje się być liliputem nie większym od Św. Aleksandra z Placu Trzech Krzyży...  6003) W centrum. Archiwalny widok z wolskiego fragmentu otoczenia Ronda Gierka. Dziś na szczęście wraz z remontem izolacji płyty nad Dworcem Centralnym stawy zarośnięte trzciną w których nierzadko można było spotkać dzikie kaczki zostały "wybetonowane". Kto wie jeszcze kilka lat zaniedbań i być może mielibyśmy w Warszawie kolejny Obszar Natury 2000.  6004) WZW. Kadr ustrzelony między dwoma blokami ww. Osiedla Za Żelazną Bramą. Kierunek - północ. A w kadrze socreal przy Elektoralnej i Ogrodowej, Sądy na Lesznie i dalej bloki Os. Stawki, a nawet jeden z ponad 20 piętrowców Osiedla Marymont Ruda. Gdzieś po środku ginie niemal cała zabudowa Muranowa...  6005) Zamek Królewski. Osobiście sam nie wiem czy warszawski Zamek Królewski zrobiłby na mnie, aż tak duże wrażenie gdyby nie był zrekonstruowany. Teza dość odważna, ale świadomość, że to co tworzyło się przez kilka wieków zostało odtworzone niemal w kilkanaście lat i to z taką dużą dbałością o detale budzi podziw. Choć oczywiście wiadomo, że każdy wolałby autentyk i brak II Wojny Światowej w Polsce i Warszawie...  6006) Nowe Miasto. Panorama Starego i Nowego Miasta podziwiana od strony Wisły z rejonu Mostu Gdańskiego jest wzbogacona o liczne wysokościowce z naszego downtown. I tylko przy gorszej pogodzie wieżowce potrafi skryć mgła, a panorama "traci" akcent wysokościowy i zyskuje na historyczności widoku.  6007) Kercelak czyli serce Woli. Woli serce, a w zasadzie serca biją w kilku miejscach, ale to Kercelak jest tym miejscem które można uznać za faktyczne centrum dzielnicy. No właśnie centrum - narazie tylko topograficznie bo nie faktycznie. Jeszcze dużo wody musi w Wiśle upłynąć zanim faktycznie widoczny poniżej teren stanie się przestrzenią publiczną godną miana centrum dzielnicy i to nie byle jakiej dzielnicy...  6008) Mały domek. Budynek wypatrzony gdzieś wśród podwórek ulicy Hożej wielokrotnie gościł w Filosssografii, ale myślę, że co jakiś czas warto wracać z kadrem obrazującym ten milusi budynek. Jest to jeden z kilku budynków/pałacyków jakie spotkamy w podwórkach południowego śródmieścia...  6009) WZWN. ZImowe popołudnie. Za oknami już niemal zmrok, ale miasto żyje na pełnych obrotach. Doskonała pora roku do uchwycenia warszawskich biurowych wysokościowców rozświetlonych tysiącami świateł.  6010) Światła Miasta. Krakowskie Przedmieście w kierunku południowym i zamykający oś ulicy Pałac Staszica z nieco wybrakowaną iluminacją. Zieleń niemal wylewa się z donic na ulicę... Powiało przyjemnym ciepłem letniego rozgrzanego miasta... Jeszcze nie teraz i nie przez najbliższe pół roku... Niestety...

  Komentuj (0)

 • 22.11.2013 :: 06:00

  Komentuj (0)

  6011) XIX Dzielnica. Dość spore osiedle mieszkaniowe o kapitalnej architekturze i przede wszystkim bez jakichkolwiek płotów. W kadrze etap pierwszy. Kadr archiwalny bo obecnie trwa budowa 2 etapu przed ww. budynkami. A potem 4 kolejne etapy, każdy w innej oryginalnej architekturze...  6012) WZW. Szmulowizna. Nieszczęśliwa, ale jakże magiczna część Pragi. Enklawa bez wyjścia, bo otoczona niemal z trzech stron torami i nasypami kolejowymi. Miks gomułkowskich bloków i kamienicznych ostańców.  6013) WZW. Zielony Ursynów. Teksty mówiące o betonowym blokowisku jakim był Ursynów stały się nieaktualne dobrych 15-20 lat temu. Obecnie po remoncie większości elewacji bloków Ursynów staje się faktycznie ciekawym, dużym i zielonym osiedlem...  6014) Bank Gospodarstwa Krajowego. Olbrzymi przedwojenny gmach stojący w narożniku Alej Jerozolimskich i Nowego Światu. Krytykowany za skalę przty rozpatrywaniu walorów Nowego Światu i chwalony za wielkomiejskość jaką potęguje w Alejach Jerozolimskich.  6015) WZW. Gorące lato w mieście. Szum samochodów, dzwonienie tramwajów, sygnały pojazdów uprzywieljowanych, a autor tego zdjęcia na dachu jednego z biurowców okolic skrzyżowania al. Solidarności z al. JPII. Dlaczego dopiero za pół roku możliwe będzie doznanie podobnych odczuć z obcowania z naszym miastem...  6016) WZW. Zielono i blokowo... Bloki Powiśla (Solca), Saskiej Kępy i Gocławia.  6017) Ulica Nowogrodzka. Ulica o zabudowie dość wierenie oddającej charakter przedwojennej Warszawy. Oczywiście bryła Hotelu Forum / Novotel skutecznie wprowadza "współczesność" w odbiorze ulicy, ale i tak przedwojenna Warszawa na Nowogrodzkiej jest bardzo silna.  6018) Lochy. Klimatyczne miejsce i rzadko odwiedzane, bo jeżeli mówimy i myślimy o barbakanie to mamy na uwadze spacer w ciągu ulicy Nowomiejskiej i Freta. A równie ciekawie jest na poziomie minus jeden, czyli poniżej poziomu ulic.  6019) Jesień. Park Lazienkowski, skarpa warszawska i świątynia Diany (zwana również świątynią Sybilli). Klimatyczny zakątek Łazienek, który w jesiennych barwach dodatkowo zyskuje.  6020) WZWN. Stare Miasto nocą. Bruk Placu Zamkowego zbierający w sobie odbicia wszystkich punktów świetlnych wokół - znak, że mamy późną jesień i Stare Miasto nabiera magii jakiej nie uświadczy się w jego murach podczas żadnej innej porze roku.

  Komentuj (0)

 • 27.11.2013 :: 06:30

  Komentuj (0)

  6021) Plac Unii Lubelskiej. Zaczniemy monumentalnie w miejscu, gdzie do 1916 r. administracyjnie sięgała Warszawa. I pomyśleć, że wówczas na 35km2 zamieszkiwało blisko 900 tys. ludzi. Dziś na obszarze 517km2 zameldowanych jest 1 700 tys., a faktycznie zamieszkujących grubo ponad 2 000 tys. A sama kamienica - cud, miód, orzeszki - jedna z najwyższych i najbardziej okazałych.  6022) WZW. Intraco II vel Elektrim vel Oxford Tower. Jedna z dwóch niemal bliźniaczych wieży położonych na południe od Dworca Centralnego. Po północnej stronie miały powstać jeszcze 3 lub 4 niemal identyczne wieże... 140 m wysokości - aktualnie, bo są plany podwyższenia do 170 m... Osobiście dostaję drgawek na samą myśl, że jeden z najbardziej eleganckich i klasycznych wieżowców Warszawy może zmienić swoje oblicze i to niekoniecznie na plus...  6023) WZW. Gocław uchwycony w dość niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Os. Orlik, czyli północno-zachodnia ćwiartka Os. Gocław i bloki wokół podwórka, które uwiecznione zostało w serialu "7 życzeń" i prawdopodobnie w "Zabij mnie glino". W "Zabij mnie glino" Gocław grał rolę Ursynowa, ale to szczegół, bo film przedni.  6024) Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. 21 468 pochowanych żolnierzy. A sam cmentarz to ciekawe założenie architektoniczne, które warto bliżej poznać.  6025) Ściana. Po prostu. Uchwycona bodajże gdzieś na Pradze. Ślad powojennych i dalej prowadzonych wyburzeń. Choć jeśli rozpatrujemy zabudowę Starej Pragi to patrząc na ambitne plany urbanistyczne epoki Gierka jakimś cudem udało się uniknąć holokaustu na zabudowie Pragi. Pierwotnie zakładano, iż do końća lat 80tych zostanie rozebrana niemal cała zabudowa Starej Pragi wzdłuż Brzeskiej, Targowej, Jagiellońskiej i wielu wielu innych ulic. Na szczęście "im" to nie wyszło, jak zresztą wiele innych rzeczy w tej epoce...  6026) Na Krakowskim Przedmieściu. Kościół Św. Anny, Odwach i Resursa Obywatelska. To skrócony przegląd obiektów w kadrze. Skrócony poprzez zastosowane nazewnictwo. Chcąc być dokładnym należałoby kościół Św. Anny określić również mianem: oo. Bernardynów, a Odwach mianem: Muzeum Przemysłu i Rolnictwa i dawnego klasztoru Bernardyńskiego. Tylko Resursa Obywatelska od początku była Resursą, choć powstałą w miejscu dawnego Pałacu Zamoyskich.  6027) Na Placu Trzech Krzyży. Południowa część placu i wylot Al. Ujazdowskich, Mokotowskiej i Hożej. Od lewej "skrócony" gmach Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, Kamienicy Lucińskiego i narożnego fragmentu Kamienicy Sukertów.  6028) WZW. Muranów czyli cluster północny zabudowy wysokościowej. Oczywiście nie tak imponującej jak chociażby clustry: centralny czy wolski, ale i tak swą skalą przebija niemal wszystkie miasta w Polsce... Ze strony Żoliborza, co widać na poniższym zdjęciu, nie, aż tak imponujący z uwagi na fakt, iż Moloch mieszkaniowy "Gdański" przysłania "North Gate". Inna kwestia to aktualność zdjęcia na którym brakuje dwóch kolejnych mini wieżyczek.  6029) WZWN. Skrzyżowanie ul. Grzybowskiej i Żelaznej. Ciekawe miejsce - zbieg dwóch ulic, przy których niewiele pozostało przedwojennej zabudowy. O ile Grzybowska idzie w dość dobrym kierunku (szczególnie na odcinku śródmiejskim i zachodnim - za Towarową), to już ul. Żelazna jest ulicą posiadającą najwięcej pomyłek urbanistycznych w mieście. Choć trzeba przyznać, że na poniższym kadrze, aż tak nie razi po oczach. A jeżeli weźmiemy pod uwagę plany budowy centrum handlowo-biurowego na terenie Norblina i planowany wysokościowiec (w mpzp) u zbiegu Prostej, Żelaznej i Pańskiej, to za kilka/naście lat widok może być całkiem całkiem.  6030) WZW. Stara i nowa Warszawa. W zasadzie Nowa (bo w kadrze widzimy wieże nowomiejskich kościołów) i jeszcze nowsza bo z zabudową wysokościową.

  Komentuj (0)

 • 28.11.2013 :: 05:00

  Komentuj (0)

  6031) Plac Zamkowy. Stosunkowo nietypowy kadr ustrzelony w brawie wieży zygmuntowskiej Zamku Królewskiego.  6032) Praga. I bloki Os. Panieńska. Dziwny mechanizm nadawania nazw osiedlom od ulic przy której się znajdują. Trudno mi powiedzieć, czy taki mechanizm był praktykowany również w innych miastach. Ale w Warszawie mamy dość sporo takich tworów typu: Panieńska, Ostrobramska, Majdańska, Bernardyńska, Górczewska itd. To ostatnie osiedle zasługuje na szczególną uwagę, bo Górczewska ma ok. 5 km długości...  6033) Muzeum Powstania Warszawskiego. W zasadzie Plac przed gmachem muzeum z prowadzoną wówczas budową biurowca przy Grzybowskiej 81. Dziś biurowiec jest już ukończony i chyba nawet "zasiedlony"... I pomyśleć, że niespełna 10 lat temu w momencie otwierania MPW okolica prezentowała się zupełnie inaczej. Miejsca opuszczonych fabryk i zakładów dziś skutecznie zajmują biurowce i mieszkaniówka.  6034) Panorama klasycznie. Widok z kładki przed Biblioteką Narodową - czyli klasyczne ujęcie warszawskiego downtown. Jeszcze bez Złotej 44 w swojej docelowej formie i z wstrzymaną budową Hotelu Hilton. Który jako szkieletor jest niemal niedostrzegalny w kadrze, za to po obecnym ukończeniu będzie całkowicie psuł poniższy kadr - niestety...  6035) WZW. Kadr z Żoliborza. Dolna część kadru dziś prezentuje się zgoła odmiennie. Ilość i skala wybudowanej przez ostatnie lata w tym miejscu mieszkaniówki pozytywnie poraża... A proces budowlany trwa dalej...  6036) WZW. Wola. Nietypowy kadr bo obecnie niemal niezmieniony, co dla omawianej okolicy jest rzeczą dość niebywałą. Jedyna zmiana w stosunku do stanu obecnego to lewa część zdjęcia i apartamentowiec Oxygene, który przysłonił część martwych kamienic...  6037) Śródmieście Północne. I zbieg Zgody, Złotej, Przeskok i Jasnej. Miejsce z olbrzymim potencjałem, ale z dość zaniedbaną przestrzenią. Z prawej strony kadru bryłę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przesłoni nieco rozpoczęta właśnie budowa biurowca o dość kontrowersyjnej architekturze...  6038) WZW. Czarno-biała panorama ustrzelona gdzieś z bloków Saskiej Kępy. Ciekawie prezentują się 3 miniwieżyczki ulokowane przy Rondzie Jazdy Polskiej: DS Riviera, Zebra i IBC, które z tej perspektywhy wydają się zaprzeczyć temu, że stoją przy tym samym skrzyżowaniu.  6039) Stare Nowe Miasto nocą. Ulica Mostowa, która nazwę swą wzięła od mostu, który stał na jej przedłużeniu ponad 400 lat temu... Mostu nie ma, ulica jest. Sam ulica i teren był przez kilka wieków spornym obszarem bo prawa do niego rościły sobie dwa Miasta: Staromiejska i Nowomiejska Warszawa.  6030) WZWN. Muranów czyli tu było getto, z którego nie pozostał kamień na kamieniu. Móc ujrzeć choć przez chwilę tą przedwojenną dzielnicę z jej ciekawymi mieszkańcami...

  Komentuj (0)