• 04.03.2014 :: 22:44

  Komentuj (0)

  6181) Nadwiślański brzeg. Nowe Miasto od strony praskiej, ale i nie tylko. W kadrze doskonale widać miejsce styku, w którym rozpoczyna się nowy nadwiślański bulwar - aktualnie w trakcie realizacji.  6182) Wola. I Cmentarz Wolski na pierwszym planie, a za nim stosunkowo świeża mieszkaniówka przy Sowińskiego.  6183) WZW. Bemowo i Osiedle Jelonki, czyli maksymalnie daleka Wola... Mocno naciągana teoria, ale można przyjąć, że Bemowo narodziło się z wolskiego "żebra", podobnie jak i Ursynów z mokotowskiego "żebra"...  6184) WZW. I archiwalny kadr warszawskiego downtown ustrzelony z dalekiego Mokotowa. Pomijając brak w panoramie najmłodszych warszawskich wysokościowców, kadr doskonale ukazuje jaka "dziura" w zabudowie wysokościowej oddzielna clustry centralny od wolskiego.  6185) Grochów. Bloki wizawi szpitala przy Szaserów. Bardzo ciekawa okolica, ale chyba podobnie jak i w przypadku szeroko rozumianego Mokotowa, nigdy nie zostanie przez moją osobę wystarczająco rozpoznana. Wielkość, powierzchnia i rozległość robi jednak swoje.  6186) Służewiec. Dość mocno skaczemy w dzisiejszym uploadzie po warszawskich dzielnicach i osiedlach. Po niżej Służewiec. Ot zwykły osiedlowy kadr jaki ustrzelić można by w wielu innych miejscach Warszawy. Na drugim planie jedna z "desek". która u Bareji w Zmiennikach zagrała blok przy Lazurowej, w którym mieszkał pisarz Jan Oborniak.  6187) Mokotów. Administracyjne, a faktycznie Stegny, Sadyba, bloki Os. Bernardyńska. Drugi plan to już prawa strona miasta, bloki chyba gocławskie i i komin ciepłowni Kawęczyn.  6188) WZW. Niemal nie zmieniamy lokalizacji - w stosunku do poprzedniego kadru. Na pierwszym planie teren Parku pod skocznią, czyli olbrzymiej rezerwy terenowej, na którą nieśmiało wchodzi zabudowa, a to z uwagi na niekończący się dialog nad uchwalanym mpzp dla tego terenu.  6189) Stare Miasto. Barbakan i staromiejskie mury. Wprawne oko dostrzeże na baszcie ulokowanej w prawej części kadru ciemną fugę oznaczającą granicę między oryginalną częścią murów, a tą odtworzoną po wojnie.  6190) Śródmieście. Pawilony PKP Warszawa Śródmieście, kamienice przy Alejach Jerozolimskich i wysokościowce: Mariott i FIM/Orco Tower, czyli szeroko rozumiane warszawskie centrum, którego granice tak trudno zdefiniować.

  Komentuj (0)

 • 17.03.2014 :: 05:00

  Komentuj (0)

  6191) Sadyba. A może jeszcze Stegny? Dla mieszkańca Woli ten fragment odległego miasta, administracyjnie Mokotowa, chyba zawsze pozostanie miejscem, którego nie da się poznać w wystarczającej szczegółowości. W kadrze interesująca mieszkaniówka, zapewne z samego końca ubiegłego wieku, gdzieś na tyłach ul. Św. Bonifacego.  6192) WZW. Tym razem kadr z Ursynowa. Bloki na horyzoncie to kolejno Służewiec, Służew nad Dolniką i okolice d. dworca południowego. A od nich jeszcze dobre 5-6 km do wieżowców w centrum miasta.  6193) Nad Wisłą. Za oknem wczesna wiosna - choć kalendarzowo jeszcze zima. Stąd rozchodzące się ciepło bijące z poniższego kadru i pragnienie doświadczenia tych ciepłych letnich dni, wieczorów, nocy spędzanych nad Wisłą.  6194) WZW. 90% zabudowy z poniższego kadru to zabudowa dz. Wola. I tylko kilka pomniejszych wysokościowców na horyzoncie uzupełnia kadr z ramienia dz. Śródmieście. Trzeba przyznać, że w poniższym kadrze wolski miks bloków, kamienic, socrealu i współczesnej zabudowy prezentuje się dość znośnie.  6195) Jesień. Stosunkowo późna z porannymi przymrozkami. Uroczo, ale jednak bez specjalnej tęsknoty. W kadrze bodajże Agrykola.  6196) WZW. Czy i kiedy poniższy kadr zostanie uzupełniony o kolejne wysokościowce? Plany są ambitne, a zgodnie z nimi poniższa trójka wież o wysokości 115-140 m (do dachu) może zostać uzupełniona o kolejne 5 wież o wysokości ponad 160 m...  6197) Plac Żelaznej Bramy. Kolejne miejsce nawiązujące nazwą do czegoś co od blisko 200 lat nie istnieje w przestrzeni Warszawy. A i sam plac obecny harakter otrzymał zaledwie niespełna 45 lat temu po obróceniu Pałacu Lubomirskich. W 2010 ustawiono pomnik T. Kościuszki - kopię pomnika z Waszyngtonu.  6198) WZWN. Czyli Powiśle, Stare Miasto i muranowskie wysokościowce nocną porą.  6199) WZW. Archiwalny kadr ustrzelony kilka lat temu z wieżowca WTT. Stosunkowo niewiele się zmieniło. Stadion Narodowy dokończono, elewację na punktowcu Ściany Wschodniej wymieniono, Prudential jak stał tak stoi nadal "rozgrzebany". Dość ciekawie prezentuje się za to zabudowa na prawym brzegu, która niemal w całości administracyjnie wchodzi w skład dz. Praga Południe. I chyba tylko ostatnie bloki to już Marysin Wawerski podchodzący administracyjnie pod dz. Wawer.  6200) Ulica Chłodna. Nocą wydaje się być jeszcze bardziej odhumanizowaną przestrzenią. Wydaje się... Bo wokół przecież występuje niemal w całości jedynie zabudowa mieszkaniowa: ogromne bloki Osiedla Za Żelazną Bramą, duże socbloki i przedwojenne kamienice. A więc całkiem sporo narodu. Problem w tym, że Chłodna niewiele daje od siebie, w sumie niewiele może dać. Lokali gastronomicznych czy kawiarenek niewiele, stąd i ludzi mniej na ulicach.

  Komentuj (0)

 • 28.03.2014 :: 11:38

  Komentuj (0)

  6201) WZW. Wola, Młynów, OŻB, Śródmieście.  6202) W Pasażu Wiecha.  6203) Ul. Dolna. Blok dziś już wyremontowany.  6204) WZWN. Muranów.  6205) WZW. Socrealistyczny wolski Mirów.  6206) WZW. Marymont Ruda.  6207) Nocny Plac Zamkowy i kamienica Johna.  6208) Jesienny Ursynów.  6209) WZW. Plac Powstańców Warszawy.  6210) Ulica Oboźna.

  Komentuj (0)