• 02.08.2013 :: 12:52

  Komentuj (0)

  5671) Mroczny Barbakan. I trudna identyfikacja stylu architektonicznego w jakim został on wybudowany, a raczej odbudowany... Oficjalnie mówi się, iż warszawski barbakan wybudowany został w stylu gotylu mazowieckiego z elementami renesansu. Tymczasem inne dzieło Jana Babtysty z Wenecji - architekta Barbakanu - kościół Św. Rocha w Brochowie (w którym chrzczony był Fryderk Chopin), ktyre często jest przywoływane z Barbakanem, prezentuje styl romański... Tak więc nasz Barbakan to nic innego jak czysty Eklektyzm...  5672) Relaks pod PKiN. Plac - dziedziniec przed Pałacem Młodzieży w gorący upalny dzień przypomina mi zawsze klimat made by USA. Gorące amerykańskie miasto i boisko wciśnięte gdzieś między wysokościową zabudowę...  5673) WZW. Bliska Wola i dziki zachód - jego część w której zachowało się więcej przedwojennych kamienic. Na swój sposób można ten chaos polubieć... Nigdy nie wiesz co Cię spotka za najbliższym rogiem, co ujrzysz wchodząc do tej czy innej bramy... Samotna oficyna bez części frontowej, urwana część kamienicy z zamurowanymi na szybko otworami do części w której ktoś jeszcze mieszka, zachowany fragment muru getta itd. itp.  5674) Zygmunt III Waza. Jedno trzeba mu przyznać, ma kapitalna miejscówkę do podziwiania bliższej i dalszej okolicy.  5675) Kolejowe klimaty. Okolice dworca Warszawa Zachodnia i samotnie pozostawiony kubeł na śmieci gdzieś pośród licznych bocznic i rozjazdów kolejowych.  5676) Ulica Boduena. Jedna z najkrótszych i najwęższych ulic warszawskiego śródmieścia. Za to z widokami i klimatem prawdziwie gęstej metropolii. Wypadałoby podobny kadr ustrzelić obecnie, gdy Złota 44 osiągnęła już swój docelowy kształt.  5677) WZWN. I centralny punkt na mapie miasta, który nie do końca wygląda na centrum... Oj brakuje zabudowy w płn-zach narożniku Ronda Dmowskiego...  5678) Lifting po PeKaPewsku. Most Średnicowy przykryty płachtą, czyli okres przed Euro 2012. Po co malować, wydawać sporo pieniędzy na remont - zawsze można zawiesić płachtę na której po jakimś czasie mogą się znaleźć zarabiające na siebie reklamy. Prawda jest taka, że obecny stan mostu średnicowego to przykład nieudolności PKP w utrzymaniu i organizowaniu remontów swoich obiektów. Obecnie na okres całych wakacji remontowane jest torowisko na podmiejskiej części mostu. Czemu od razu nie można było zlecić remontu konstrukcji?  5679) Warszawskie kontrasty. Kościół Nawiedzenia NMP i wysokościowce Muranowa. Kontrowersyjny, ale jakże przyjemny dla oka widok. Nowe wydaje się doskonale współgrać ze starym...  5680) WZW. Warszawa o poranku. Miejsce wschodzącego słońca zajęły czarne chmury i wyszedł całkiem ciekawy efekt.

  Komentuj (0)

 • 07.08.2013 :: 07:51

  Komentuj (1)

  5681) Zielona Warszawa. Na pytanie co przedstawia ów kadr, w jakiej lokalizacji został wykonany? Wielu z Was stwierdziłoby zapewne. Jakiś park, skwer czy uporządkowana zieleń w ościennej dzielnicy. A odpowiedź jest tym czasem zgoła odmienna. Jesteśmy w centrum, w samym sercu Osiedla za Żelazną Bramą. Przez 40 lat teren owego kontrowersyjnego osiedla dość mocno obrósł zielenią, która w wielu miejscach jest niemal wzorowo pielęgnowana. To już nie to samo Osiedle OŻB, które znamy ze zdjęć wykonanych w późnym PRLu...  5682) WZW. Ciekawa perspektywa na którą składa się Powiśle w rejonie ul. Ludnej z kultowym już niemal "okrętowcem", Apartamentowiec otulający Muzeum Azji i Pacyfiku, Most Świętokrzyski czy punktowiec zwany "termosem" ze Starej Pragi. Jak ów kadr będzie się prezentował gdy w Porcie Praskim dojdzie do realizacji kilku wież o wysokości 120-160 m? Wierzchołek najwyższej z tych wież może wyskoczyć poza poniższy kadr...  5683) Cytadela Warszawska. I kibitka, którą za Cara przewożono więźniów. Obecnie stojąca przed X Pawilonem Cytadeli. Dla wielu ów pojazd był zapewne ostatnią rzeczą jaką mieli możliwość ujrzeć przed zakuciem w kajdany i śmiercią...  5684) WZW. Zawsze jak obserwuję olbrzymi obszar między Muranowem, Mirowem i Starym Miastem nachodzi mnie żal: jak dużo to miasto straciło w II wojnie światowej. Jakże dzisiejsza Warszawy byłaby bogatsza gdyby nie eksterminacja ludności żydowskiej, oba powstania...  5685) Ulica Kapitulna. Którą dość łatwo można pomylić z następna poprzeczną do Podwala czyli ulicą Kilińskiego, a to z uwagi na fakt, iż pomnik Kilińskiego stoi na osi Kapitulnej, a nie Kilińskiego, co wydaje się nie do końca logiczne...  5686) Rynek Starego Miasta. I strona północna - Dekerta. Strona, którą najliczniej pokazywano po wojnie dokumentując bestialstwo Niemców w stosunku do Starego Miasta. Tyle, że akurat strona Dekerta była tą, która zachowała się w najlepszym stanie - ba jedna z kamienic zachowała nawet dach... Dlaczego tak, boz pozostałych trzech stron Rynku, nie mówiąc o innych ulicach nie pozostał niemal kamień na kamieniu i jakiekolwiek porównanie czy zobrazowanie danego miejsca było po prostu niemożliwe...  5687) WZW. 300 m komin EC Kawęczyn, wieża d. Ratusza i bloki Os. Plac Teatralny to główni aktorzy poniższego kadru.  5688) WZWN. Zbliżenie na okrągłe birowce w kompleksie Złotych Tarasów i Pałac Kultury i Nauki.  5689) Rama H. Trzeba przyznać, że uroku blokom wykonanym w technologii Ramy H uroku nie brakuje. W Warszawie jest kilka miejsc, skupisk tego rodzaju zabudowy. I tu zagadka: gdzie został zrobiony poniższy kadr. Pytanie raczej z gatunku prostych tym bardziej, że w kadrze jest dość istotna podpowiedź.  5690) WZW. Praga, echże Ty. W kadrze Stara i Nowa Praga oraz Targówek Mieszkaniowy. Gdzieś zanika granica pomiędzy obiema dzielnicami - efekt skróconej perspektywy.

  Komentuj (1)

 • 07.08.2013 :: 11:52

  Komentuj (0)

  5699) Relaks nad Wisłą. Miasto powoli wraca nad rzekę. Zapewne i do tego pwortu przyczyni się budowana obecnie II linia metra, bo faktycznie, w czasach z przed budowy metra trzeba było się nakombinować, aby wysiąść bezpośrednio nad brzegiem rzeki... Metrem na pewno będzie łatwiej, aniżeli ówcześnie zapchaną Tamką...  5692) Miasto moje, a w nim - moja Wola. Bliska Wola czyli część bezpośrednio sąsiadująca ze Śródmieściem. Niemal zmieciona z powierzchni ziemi w pożodze wojennej. Niemal 70 lat po wojnie nadal nie odbudowana, a już przebudowywana. Pomimo dziesiątek pustych działek nowe inwestycje w dużej części będą realizowane na terenach gdzie obecnie występuje starsza lub młodsza zabudowa. Mowa m.in. o terenach zajmowanych obecnie czy do nie dawna przez Mennicę, Norblin, Ruch, IPN...  5693) Tobie Ojczyzno - Armia Krajowa. Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie, którego tylko część znalazła się w poniższym kadrze zlokalizowany na przeciw gmachu Sejmu i Senatu.  5694) WZW. Osiedle Targówek Mieszkaniowy powstałe w miejscu przedwojennego peryferyjnego Targówka, którego ślady zabudowań dość mocno i dziś przeplatają się z wielkopłytowymi blokami.  5695) Pamiątka z PRLu. Czyli "Warczyburg" ustrzelony gdzieś, kiedyś na Kole...  5696) Przekąski Zakąski. Lokal, który zainicjował ponownie wśród Polaków umiłowanie do barów gdzie można wejść, szybko wypić i wyjść. Był pierwowzorem do dziesiątek jeżeli już nie setek knajp jakie w ostatnich latach hurtowo powstają w naszych miastach.  5697) Nowy Świat. Większość mieszkańców Warszawy jak i turystów Nowy Świat lokalizuje tylko i wyłącznie na odcinku między Alejami Jerozolimskimi, a Nowym Światem. Raz jeszcze wypada przypomnieć, iż Nowy Świat to ulica zaczynająca swój bieg u wylotu Placu trzech Krzyży, a kończąca się na wysokości Pałacu Staszica już za ul. Świętokrzyską.  5698) WZWN. I zamierzchłe czasy kiedy Stadion Narodowy budowano. Czyli zima 2010/2011. Ciekawe ile lat Warszawa będzie czekać na kolejną tak spektakularną budowę ja budowa Stadionu Narodowego.  5699) WZW. I zgrupowanie lowrise'ów na granicy Woli i Ochoty. WTT jeszcze samotne, jeszcze, ale już niedługo.
  5700) WZW. I Plac Trzech Krzyży uchwycony z punktowca przy Wiejskiej. Kościół Św. Aleksandra, Kamienica pod Gryfami i gmach BGK to główni bohaterowie poniższego kadru.

  Komentuj (0)

 • 07.08.2013 :: 12:42

  Komentuj (0)

  5701) WZW. Wieża Zygmuntowska Zamku Królewskiego i sam Zygmunt III Waza na swej kolumnie. Dziś nikt sobie nie jest w stanie wyobrazić Warszawy bez Zamku Królewskiego czy Kolumny Zygmunta, a przecież jeszcze 40 lat temu trwała odbudowa tego gmachu.  5702) Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Sam Plac obecnie ogrodzony płotem za którym trwają prace budowlane, bynajmniej nie w związku z odbudową Pałacu Saskiego. Będąc w tym miejscu i zerkając na kontrastujące ze sobą obiekty: Grób Nieznanego Żołnierza, szafę OŻB, krzyż papieski i wieżowiec WTT zawsze oczami wyobraźni staram się ogarnąć to miejsce w kształcie z przed 1944 r... Było inaczej po prostu...  5703) Warszawskie kościoły. Świadectwo skali zniszczeń dokonanych niemieckimi rękami w pożodze wojennej. W wielu przypadkach z bogatych wnętrz przetrwały tylko to co nie mogło się spalić. Poniżej kadr z kościoła Św. Jacka na ul. Freta w którym zginęło ok. 1000 osób po zbombardowaniu świątyni podczas Powstania.  5704) WZW. Plac Wileński na Pradze, pod którym trwa obecnie budowa II linii metra.  5705) Dom Słowa Bożego im. ks. K. Romaniuka na Grochowie. Wybudowany w latach 1931-1934 na podstawie projektu Stefana Szyllera.  5706) Plac Grzybowski. Kolejny kadr z Placu Grzybowskiego, miejsca, które przeszło niesamowitą metamorfozę na przestrzeni ostatnich lat. Nie mówię tylko o samym remoncie, ale również o remoncie dwóch kamienic przy Próżnej, czy budowie 166 m Cosmopolitana.  5707) WZW. Grochów, echże Ty. W kadrze pierwszy plan to zabudow Grochowa, ale na dalszych planach widzimy m.in. Kamionek, Szmulki, Muranów i liczne osiedla na Bielanach i Żoliborzu.  5708) Na Moście Gdańskim. W zasadzie pod mostem czyli na dolnym poziomie przeznaczonym do ruchu tramwajowego i rowerowego.  5709) WZW. Archiwalny kadr na masyw centralny z okolic skrzyżowania Alej JPII i Solidarności. Złota 44 jeszcze w budowie, a Cosmopolitana w ogóle jeszcze nie widać. A za kilka laty w kadr wejdą m.in. 159 m Q22, 188 m UBS czy wieże HB Reavis przy Chmielnej/JPII, których wysokość być może nas pozytywnie zaskoczy...  5710) WZWN. I klasyczny widoczek na Śródmieście Południowe z tarasu PKINu. Rozświetlone biurowce przy Rondzie Jazdy Polskiej i dwie smugi świetlne biegnące niemal po horyzont to ulice Sobieskiego i Czerniakowska na Dolnym Mokotowie.

  Komentuj (0)

 • 12.08.2013 :: 14:08

  Komentuj (0)

  5711) WZW. I dość częsty u mnie ostatnio powrót do przeszłości. W momencie ustrzelenia poniższego kadru trudno było sobie wyobrazić jak wpasuje się Cosmopolitan w otoczenie jak i w sam poniższy kadr. Dziś gdy Cosmopolitan stoi i ma się dobrze trudno jest sobie wyobrazić sytuację gdy go nie było... Ot dziwna zależność...  5712) Staromiejskie mury. Stosunkowo niewiele jest w Polsce miast, w których ostały się miejskie fortyfikacje. Abstrahując od liczby miast, któe je kiedykolwiek posiadały, bo pod tym względem Mazowsze było niemal pustynią. Po wojnie mury Starej Warszawy odsłonięto, uzupełniono, odbudowano i efekt widoczny jak poniżej gdzie widzimy najstarszy oryginalny XIV wieczny fragment murów na tyłach kościoła Św. Marcina.  5713) "Ulica Wolska fason ma". I najciekawszy fragment tejże ulicy. Najciekawszy obecnie bo niemal z kompletną północną pierzeją i nieistniejącą pierzeją południową. Widoczna w kadrze kamienica dogorywa i kwestią czasu jest gdy Dzielnica Wola pokusi się o jej rozbiórkę, a szkoda... Bo owa kamienica mogła stanowić podstawę do odtworzenia południowej pierzeji tejże ulicy.  5714) WZW. Ochota, Pole Mokotowskie i Służewiec na horyzoncie. Jeżeli się nie mylę to z prawej strony kadru widzimy koszmarek TVP made by niedoszły Prezydent m. st. Warszawy...  5715) WZW. W zasadzie obracamy się o 180 stopni by ujrzeć Ochotę i Wolę.  5716) Zielono mi. Środek 2 milionowego miasta i głusza niczym w samym środku puszczy kampinowskiej. Ścieżka pieszo-rowerowa na prawym brzegu potrafi zaskoczyć.  5717) WZW. Miasto ponad dachem BUWu.  5718) WZWN. Zimowa iluminacja Krakowskiego Przedmieścia w kadrze ustrzelonym z wieży przy kościele Św. Anny.  5719) WZW. ZImowe miasto w odsłonie B&W. Szmulki, Stara Praga, Stare Miasto, Śródmieście, Wola. Gdzieś ginie Wisła i Mariensztat.  5720) Łorsoł Baj Najt Gut. MDM, czyli 100% socrealizmu w mieście. Często dochodzę do refleksji, iż źle się stało, że tylko tyle socrealizmu w Warszawie powstało, chociaż w sumie jest to, aż tyle... Plac Konstytucji to obecnie jesyny Plac w Warszawie, którego otacza monolityczna architektonicznie zabudowa.

  Komentuj (0)

 • 13.08.2013 :: 10:21

  Komentuj (0)

  5721) Plac Zbawiciela. Socrealistyczna zabudowa otacza ww. Plac w 60% i momentami żałuję, że to tylko 60%, a nie 90%, czyli socrealistyczny Plac Zbawiciela i kościół pod tym samym wyzwaniem... Choć z drugiej strony nie wyobrażam sobie Placu Zbawiciela bez kamienica Jasieńczyka - Jabłońskiego (Metodystów). Ale już kamienica Domańskich przedstawiająca obecnie żałosny zaniedbany widok mogłaby ustąpić kolejnemu socrealistycznemu skrzydłu wokół Placu...  5722) WZW. Dość szeroki kadr obejmujący od dołu: SocMuranów, Muranów gomułkowski, Os. Stawki (czyli charakterystyczna rama H), Żoliborz, Os. Marymont Ruda (jak że ciekawie prezentuje się ta wyspa ponad 20 kondygnacyjnej zabudowy), Tarchodwory i prawdopodobnie bloki Legionowa. Wprawne oko ponadto dojrzy Most Północny i kościół Pokamedulski przy Dewajtis.  5723) Pomnik budowy Szosy Brzeskiej. Stoi sobie przy Grochowskiej "obelisk" ciemny niczym smoła. Odsłonięty w 1825 r. dla ucczenia wybudowania w latach 1820-1823 r. brukowanej szosy z Warszawy do Brześcia.  5724) Trasa WZ. Wdzięczny i zacny to obiekt do fotografii i omawiania. Tu w kadrze z Tarasu ponad tunelem Trasy WZ lub już wieży kościoła Św. Anny. Ech ta perspektywa...  5725) Filmowa Warszawa. Praga i oficyna przy Konopackiej, która zagrała w filmie Rezerwat jako miejsce zamieszkania głównego bohatera. Notabene film bardzo klimatyczny i godny polecenia.  5726) Państwowy Bank Rolniczy przy ul. Nowgrodzkiej. Jednym słowem M. Lalewicz w najczystszym wydaniu z 1927 r. Jakimś cudem gmach przetrwał w nienaruszonym stanie pożogę wojenną i dziś służy swoimi okazałymi wnętrzami licznie odwiedzanym go ekipom filmowym.  5727) Muranów. Nowy Muranów. Cluster midrise'ów jaki powstał w miejscu dawnego Placu Muranowskiego imponuje. A warto zauważyć, że to jeszcze nie koniec inwestycji w tym rejonie, bo na zabudowę czeka chociażby olbrzymi pas terenu między ul. Słomińskiego, a torami koleji obwodowej.  5728) Ulica Chłodna. Ech... Degradacja ulicy "pełną gębą". Przedwojenna wolska Marszałkowska dziś nadal straszy. Obskurne piętrowe pawilony jakie powstały w południowej pierzeji między ul. Wronią, a Żelazną wpływają negatywnie na jakikolwiek odbiór zacnej kiedyś Chłodnej. Nowe inwestycje wyprą kiedyś i owe pawilony, ale narazie mają się one w najlepsze...  5729) WZW. Skyline ponad Ochotą. Zota 44 dopiero na etapie wznawiania budowy. Wypadałoby ustrzelić aktualne foto z poniższej miejscówki...  5730) WZWN. Skyline z okolic ul. Syreny na Woli. Przyjemny dla oka widok, który w wyobraźni opatrzony jest już gotowym Warsaw Spire, młodszym braciszkiem widocznego w kadrze "wolskiego samotnika" wieżowca WTT.

  Komentuj (0)

 • 14.08.2013 :: 13:35

  Komentuj (0)

  5731) Ulica Grochowska. Odcinek nieopodal Ronda Wiatraczna to typowe dla Warszawy kontrasty i żywe muzeum architektury. W kadrze dominuje modernizm w różnych jego odmianach i socrealizm. Na uwagę zasługuje ciekawa plomba z lat 90tych obłożona cegłą klinkierową.  5732) Żoliborz Przemysłowy. Teren pierwotnie przeznaczony pod funkcje przemysłowe dziś przechodzi metamorfozę. Na miejscu dawnych fabryk i zakładów powstaje dość spora dzielnica mieszkaniowa. Podobnie rzecz się ma z innymi dzielnicami postindustrialnymi: Służewcem, Wolą... I chyba tylko na Żeraniu ten proces przebiega najmniej dynamicznie.  5733) Europlex z kinem Multiplex. Ja odważę się rzec: Multikleks, bo cały komleks przy Puławskiej wraz z sąśiednim centrum finansowym jest architektoniczną "kupą". Ale kto wie... Ta architektura jest wciąż świeża... Może za lat dziesiąt zostanie uznana za przykład poszukiwawczy stylu narodowego w wolnej kapitalistycznej Polsce. Żeby nie było - mocno cenię inne budynki powstałe w latach 90tych, ale nie omawiany multikleks...  5734) Ulica Grzybowska. Na poniższym kadrze, mimo jego dość słabej jakości owa Grzybowska wydaje się być intensywnie żyjącą śródmiejską ulicą. I zapewne kiedyś nią będzie. Narazie jednak ów odcinek Grzybowskiej sąsiaduje z dużym pustynnym terenem po dawnych Browarach Warszawskich, na zabudowanie którego się nie zanosi tak szybko...  5735) WZW. Zimowy smutny pejzaż ponad Żoliborzem. Poza kościołem Św. Stanisława Kostki widzimy bloki przy Dymińskiej/Krajewskiego, za którymi widzimy Starą i Nową Warszawę.  5736) WZW. Osiedle Gocław, które stopniowo zatraca swój pierwotny charakter, charakter dość zgrabnego wielkopłytowego osiedla, w którym urbanistyka była dość ciekawie zaplanowana. Nowe liczne "plomby" - nierzadko o gabarytach większych niż stare bloki to jedno, a drugie i to o wiele gorsze to nagminne grodzenie terenów wokół starych bloków. Ale żeby nie było - często jeden blok ma kilka wspólnot więc i ogrodzony blok to kilka odrębnie wydzielonych podwórek...  5737) Lato w mieście. Powrót mieszkańców nad Wisłę trwa. jeszcze kilka lat temu to był sport dla ludzi lubiących ekstremalne wyzwania, dziś w letnii weekendowy wieczór nad Wisłą przebywają tysiące mieszkańców. Warszawa potrzebuje Wisły, a Wisła potrzebuje mieszkańców miasta...  5738) WZW. Kadr imponujący, ale świadomość, że aktualny widok to Złota 44 i Cosmopolitan w kadrze powoduje, że kadr mocno traci na uroku...  5739) WZW. Wola i zgrupowanie kilkunastopiętrowców w okolicach Wolskiej, Płockiej i Skierniewickiej.  5740) WZWN. Ponownie Wola, tym razem okolice Hali Mirowskiej na zachód od Aleji JPII. Wprawne oko dostrzeże żurawie na budowie "Rezydencji Biała", która powstała w miejscu socrealistycznego biedabloku, oczywiście przy ul. Białej - obecnej ul. Białej, bo przedwojenna przebiegała o jakieś 100-120 m na wschód.

  Komentuj (0)

 • 19.08.2013 :: 10:26

  Komentuj (0)

  5741) WZW. Zaczynamy klasycznie, czyli Osiedle Torwar w kadrze ustrzelonym z Pałacu Kultury i Nauki. Osiedle enklawa położone poniżej skarpy, które przynajmniej w moim odczuciu sprawia bardzo przyjemne wrażenie.  5742) Noc. W zasadzie wieczór zimową porą i ludzie przemykający gdzieś pod estakadami ul. Marymonckiej "przerzuconej ponad Trasą Armii Krajowej.  5743) WZW. I Mokotów w kadrze ustrzelonym bodajże z punktowca przy Wołoskiej/Odyńca...  5744) Bielany. I kadr zestawieniowy w którym widzimy ul. Kasprowicza, pod którą przebiega I linia metra. Budynek stacji metra Wawrzyszew, bloki osiedla Wawrzyszew, kominy Huty i nowe bloki powstające wizawi stacji metra Młociny.  5745) WZW. Elektrociepłownia Siekierki jeszcze z czterema kominami z pierwszym planem w postaci mieszkaniówki starszej nowszej OSiedla Stegny.  5746) Kamikadze. Czyli zagwózdka typu: "a może jednak spadnie"... Ot fenomen żurawii samowznoszących się. Swoją drogą ciekawe na jaką wysokość maksymalnie żuraw może się unieść. Poniżej kadr z budowy Złotej 44, gdzie najwyższy żuraw miał wysokość bodajże 200 m. Z niecierpliwością czekamy na maksymalną wysokośc żurawii na Warsaw SPire, któe mają osiągnąć wysokość 240 m, a więc o te kilka metrów więcej niż PKiN.  5747) WZW. Wola po prostu. Miks kamienic, bloków i nowoczesnych biurowców. Pula tych pierwszych stale się zmniejsza na rzecz nowoczesnych biurowców czy apartamentowców.  5748) WZW. Osiedle Jelonki. Pomińmy kolory nowych elewacji, bo tylko czowiek sobie ciśnienie podniesie, a skupmy się na urbanistycznym układzie osiedla. Osiedle Jelonki to kilka mniejszych zespołów budowanych etapowo. W kadrze zespół, który w Systemie Informacji miejskiej widnieje jako Jelonki Północne. Trzeba przyznać, że bloki i ciągi przeplatających się między nimi chodników zaprojektowano w dość przyjemny dla pieszego sposób. Dość mocne skojarzenie z północną najstarszą częścią Ursynowa.  5749) WZW. Wola i Śródmieście przedzielone granicą administracyjną jaką jest Aleja Jana Pawła II. olejny miks bloków i przedwojennych kamienic. Nowych inwestycji mniej, bo i obszar niemal w całości gęsto zabudowany.  5750) WZWN. Czyli jak budowa Złotej 44 ponownie ruszała. To był przygnębiający widok, gdy przez kilkanaście miesięcy 17 piętrowy szkielet Złotej zaburzał odbiór tej części miasta. Tym większa radość była gdy budowa ruszyła i Złota ponownie zaczęła się wznosić, co widać na poniższym kadrze.

  Komentuj (0)

 • 20.08.2013 :: 15:12

  Komentuj (0)

  5751) Plac Unii Lubelskiej. Kojarzony głównie z gigakamienicami między Polną i Marszałkowską oraz Al. Szucha i Klonową. A tu w narożniku między Marszałkowską i Al. Szucha mamy niepozorną 3 piętrową kamieniczkę, której fragment od Aleji Szucha widzimy w poniższym kadrze. Swoją drogą nietypowo została umieszczona wieżyczka na owej kamienicy - można rzec od podwórka.  5752) Wolski Zachód Słońca. W zasadzie Wolsko-Bemowski bo znajdujemy się przy ul. Obozowej / Dywizjonu 303, a widoczny w kadrze wiadukt nad "przemysłową" linią kolejową stanowiącą zachodnią granicę administracyjną dz. Wola. A sama ul. Dywizjonu 303 czeka na dobudowanie drugiej nitki. Zresztą warszawska kolejka ulic, które czekają na drugą jezdnię jest b. długa i Dywizjonu 303 napewno nie znajduje się wysoko w tej kolejce. Wystarczy wymienić chociażby ulice: Andersa, Wołoską czy Broniewskiego.  5753) WZW. Wola i otoczenie zajezdni tramwajowej przy Młynarskiej. Dość dzielnie pośród nowej zabudowy trzyma się przedwojenny zespół "szkolno-mieszkaniowy" pracowników Tramwajów Warszawskich widoczny wzdłuż ul. Siedmiogrodzkiej.  5754) Twarze. "To niespokojne cienie na szlachetnych twarzach Kamiennych postaci bohaterów powstania".  5755) WZW. Wola, a w oddali warszawskie downtown, które dość mocno ciąży obecnie ku Woli. Kadr archiwalny więc bez Złotej 44 i Cosmopolitana, któe dość dużo wniosły do warszawskiego skyline'u. Nasze myśli jednak biegną już ku kolejnym wysokościowcom, które za jakieś 2 lata wniosą aportem kolejny wkład w warszawską panoramę: Warsaw Spire, Q22 i PCC to 3 wieże, których budowa rozpoczęła się bądź rozpocznie do końca br. Co przyniesie w tej materii rok 2014?  5756) WZW. Stare Miasto, Stare Miasto, Wiernie Ciebie będziem strzec, Mamy rozkaz Cię utrzymać, Albo w gruzach twoich lec...  5757) Pomnik Poległych i pomordowanych na wschodzie. Kolejne miejsce na martyrologicznej mapie Warszawy.  5758) Kontrast biurowców i kamienic. Widok doskonale potwierdzający tezę, iż współczesna architektura wysokościowa doskonale komponuje się z kamieniczną Warszawą z przełomu wieków XIX i XX. Kadr dedykowany tym, którzy uważają, iż kolejny wieżowiec, jaki może powstać u zbiegu ulic Nowgrodzkiej i Emilii Plater burzy "urbanistyczny" układ śródmieścia południowego".  5759) WZWN czyli tęsknimy za Wami Żydami. Muranów - nowa dzielnica, nowe miasto i nowi mieszkańcy, którzy już od ponad 60 lat zamieszkali na terenie cmentarza po dawnej dzielnicy żydowskiej. 75 lat temu poniższy kadr prezentowałby się jako morze kamienic poprzecinanych nieistniejącymi ulicami o nazwach znanych nam obecnie i zupełnie zapomnianych przez historię: Lubeckiego, Ostrowską Glinianą, Beera Majzelsa, Libelta...  5760) WZW. Na zakończenie panorama warszawskiego centrum z Targówka Mieszkaniowego.

  Komentuj (0)

 • 21.08.2013 :: 10:56

  Komentuj (0)

  5761) WZW. Klasyczny "akt" z dość dużej odległości. Dopiero nałożenie na Pałac ultury i Nauki innych obiektów, które z powierzchni chodnika również wydają się niebotykami, uwidaczniają dysproporcję wysokości i dominacji PKiN nad tymi obiektami. Wieża Bazyliki Matki Boskiej Łaskawej na Starym Mieście ma zapewne ok. 60-70 m, ale na tle PKiNu wydaje się być "karzełkiem".  5762) Grochowskie Kaskadowce. 6 sztuk zgrupowanych w 3 pary budynków o zmiennej liczbie kondygnacji od bodajże 12 do 20. Urbanistycznie dość dziwnie rozplanowane na mapie Grochowa, ale już dalszej odległości w widokach panoramicznych dużo wnoszą do odbioru Grochowa jak i całej dzielnicy nazwanej Pragą Południe...  5763) WZW. A skoro już znaleźliśmy się na Pradze Południe to pozostańmy tam na chwilę, patrząc na gocławskie bloki z wysokości. Tu rodzi się kolejna zależność mówiąca o tym, że z im wyższych bloków składa się dane osiedle wielkopłytowe, tym więcej powierzchni zajmują osiedlowe parkingi. Wielkie parkingi zazwyczaj odgrodzone siatką z setkami aut to nieodzowny element niemal każdego dużego osiedla. Nie inaczej jest na Gocławiu, który szczególnie lubuje się we wszelkim grodzeniu...  5764) Witolin. Praga południe dominuje w dzisiejszej wrzutce. Tym razem ulica Ostrobramska z wieżowcem Polsatu na pierwszym planie. Architektura, która dość szybko się zestarzała, i nie pomogła w jej odbiorze nawet przebudowa, rozbudowa sprzed kilku lat gdy wieżowiec otrzymał dwie widoczne w kadrze przybudówki do połowy wysokości. Na dalszym planie jeden z trzech punktowców JW Construction, których architektura pozostawia wiele do życzenia...  5765) WZWN. To jeszcze jeden kadr obrazujący wyżej omawianą dzielnicę. praga Południe bodajże z tarasu PKiNu. Niska zabudowa Saskiej Kępy czy Grochowa "ginie" pod naporem bloków Gocławia, Witolina, Saskiej Kępy i Grochowa. W poniższej perspektywie miasto wydaje się dość szybko kończyć. Do najdalszych bloków jest raptem ok 7 km, ale samo miasto administracyjnie kończy się jakieś 17-19 km od miejsca z którego został ustrzelony poniższy kadr.  5766) Grób Marka Edelmana. Dość długo unikałem prezentowania kadrów obrazujących groby poszczególnych osób. A jednak jest to również forma czci i pamięci o tej osobie. Na taka pamięć na pewno zasługuje M. Edelman. A sam kadr potwierdza fakt, iż żydowski kirkut przy Okopowej nadal "żyje", nadal na nim mają miejsce pochówki.  5767) WZW. Osiedle za żelazną bramą w kolejnej odsłonie. Daje się zauważyć, że monopol monolityczności we wschodniej, śródmiejskiej część osiedla został przełamany budynkami i wieżami, jakie powoli powstają od ponad 20 lat na tym terenie. Część zachodnia, wolska to jednak nadal jednolita ściana elewacji poszczególnych szaf osiedla. Ale i na przełamanie tej jednolitości przyjdzie czas...  5768) WZW. Szeroki kadr z odległym downtown na horyzoncie i blokami Rakowca na pierwszym planie. Ustrzelony z już z "włoskich" bloków os. Jadwisin położonych za linią kolejową do Radomia.  5769) Kościół Św. Karola Boremeusza przy Chłodnej. Jeden z trzech kościołów mających za "patrona" Św. Karola Boremeusza i zarazem najstarszy z tych kościołów bo z roku 1849. Jeden z nielicznych obecnie symboli świetności dawnej ul. Chłodnej.  5770) Ulica Nowogrodzka nocą. Jedna z najciekawszych ulic południowego śródmieścia i nie tylko przez fakt dość licznie zachowanej przedwojennej zabudowy. Druga po Koszykowej najdłuższa ulica południowego śródmieścia, która wchodząca dość długim klinem w teren dz. Ochoty. Całkowita długość 2,1 km. Oczywiście ww. kryterium nie odnosi się do "giga" ulic jakimi na terenie Śródmieścia Południowego są Aleje Jerozolimskie, Marszałkowska, czy Armii Ludowej.

  Komentuj (0)

 • 22.08.2013 :: 13:58

  Komentuj (0)

  5771) Krakowskie Przedmieście. Skrzyżowanie z Królewską na dużym zbliżeniu. I jakby nie patrzeć w poniższy kadr to środkowy budynek zaprojektowany przez B. Pniewskiego nijak do tego miejsca nie pasuje. Budynek zajął miejsce kamienicy Beyera, poważanego XIX wiecznego warszawskiego fotografa, która posiadała z wieńczącą zaokrąglony narożnik rotundę i która stała się inspiracją do zastosowania podobnego elementu przy projektowaniu Hotelu Bristol. Zresztą zaokrąglonych narożników na tym fragmencie Krakowskiego Przedmieścia jest ciut więcej, bo należy pamiętać o Hotelu Europejskim i Domu bez Kantów. Podsumowując: do dziś mamy 5 z ówczesnych 6 zaokrąglonych narożników Krakowskiego Przedmieścia.  5772) WZW. Powrót do Przeszłości. Dopiero dziś, gdy 166 m Cosmopolitan jest niemal gotowy widać jaka pustka bije z poniższego kadru. Ale i dzisiejsze zdjęcia wydadzą się dla nas puste, jeżeli za kilka lat dojdzie do budowy 90 m budynku w miejscu teatry Żydowskiego i w dalszej perspektywie zastąpienia budynku Gminazjum sąsiadąującego z Cosmpolitanem czymś wyższym - bo to jest raczej więcej niż pewne.  5773) Święto Niepodległości. Tegoroczne obchody 11 listopada odbędą się na wyremontowanym Placu Marszałka Piłsudskiego, a w kadrze jeszcze "stary Plac" i przyjęcie wojsk przez Prezydenta RP B. Komorowskiego, którego można dostrzec na telebimie.  5774) Powiśle, Solec, Powiśle Czerniakowskie. Czyli kolejny rejon miasta kojarzony z kilkoma określeniami. W kadrze wylot ulicy Wilanowskiej (nie mylić z Aleją Wilanowską) w ulicę Czerniakowską. Pierwszy. Zburzony w 1944 r. narożnik narożnej kamienicy zastąpił blok, a za nim zarówno od strony Wilanowskiej jak i Okrąg mamy pozostałości tejże kamienicy. Południowa pierzeja Wilanowskiej dziś nie istnieje, ale do 1944 r. istniała w skali podobnej do swojej północnej odpowiedniczki.  5775) WZW. Osiedle Marymont Ruda w liczbach. Ogółem 18 bloków z czego: 6 sztuk o 21 kondygnacjach, 3 sztuki o 13 kondygnacjach i 9 sztuk o 16 kondygnacjach. Jest to "najwyższe" osiedle w Warszawie.  5776) Na Tamce. Kapitalna ulica, która pomimo licznych powojennych uzupełnień w zabudowie przedstawia iście przedwojenny klimat. Nie bez znaczenia na to odczucie mają wpływ widoczne w kadrze 3 przedwojenne 7 kondygnacyjne kamienice, które pomimo uproszczonych elewacji i braku balkonów, tworzą iście wielkomiejski klimat przedwojennej Warszawy.  5777) WZW. Warszawski downtown z osiedli Stegny i Sadyba. W linii prostej do PKiNu mamy jakieś 7 km.  5778) Wola. Park Moczydło na Kole i górka "śmieciowa" usypana po wojnie z gruzów lewobrzeżnej Warszawy. Przyjemny park i ciekawy punkt widokowy na dość duży obszar Woli, Bemowa i Śródmieścia, choć wizyta w celach widokowych polecana jest zimową porą. Latem warszawska zieleń jest zbyt bujna by dostrzec zza niej wszystko.  5779) Warszawski brzeg. I kontrast jakiego nie spotkamy w żądnym innym polskim mieście. Przynajmniej nie w skali spotykanej nad warszawską Wisłą.  5780) WZWN. Zimowe warszawskie popołudnie, w zasadzie wieczór, gdy miasto rozbyłyska tysiącami świateł. O tej porze doskonale widać którą część wieżowca Mariott zajmuje hotel, a którą biura... Po pewnej godzinie proporcje rozpalonych świateł zmieniają się na korzyść tych hotelowych.

  Komentuj (0)

 • 26.08.2013 :: 13:50

  Komentuj (1)

  5781) Stare/Nowe Miasto. Zbieg ulicy Mostowej ze Starą, Brzozową i Bugaj to teren, o prawo do którego rościły sobie "obie" historyczne Warszawy. Dziś, a w zasadzie od 1792 r. ten problem już nie występuje. Niestety po 1945 r. pojawił się kolejny czyli nie odbudowanie, bądź nie zabudowanie południowej pierzeji ul. Mostowej. W zamyśle postanowiono wyeksponować staromiejskie mury, podobnie jak w ciągu ul. Podwale, w rzeczywistości stworzony został nienaturalny wygon sięgający po Wisłostradę.  5782) Zima na Powiślu. W kadrze ulica Dobra na odcinku od Tamki po wiadukt kolejowej średnicy czyli jedna z przedwojennych enklaw na Powiślu i Solcu. I jest to zdecydowanie największa enklawa zachowanych przedwojennych kamienic zlokalizowanych przy ulicach Dobrej, Solcu, Tamce, Smulikowskiego, Jaracza i Czerwonego Krzyża. Tylko czemu nie pokuszono się o odtworzenie latarni pastorałów modernizując oświetlenie...  5783) Historia warszawskiej infrastruktury lotniczej. Dziś to "tylko" port lotniczy im. F. Chopina (Okęcie) i lotnisko pomiędzy Bemowem, a Bielanami określanem Lotniska Bemowo lub Babice służące ratownictwu medycznemu i sportowemu. przed wojną i po wojnie Warszawa była "bogatsza" o lotniska na Polu Mokotowskim, Młocinach i Gocławiu. Po infrastrukturze lotniczej na Polu Mokotowskim i Młocinach nie pozostały żadne ślady. Natomiast na Gocławiu w cieniu bloków kryją się m.in. 2-3 hangary lotnicze, z których jeden widzimy na poniższym kadrze.  5784) WZW. A skoro już o Gocławiu mowa. Poniżej kadr w którym widzimy w dolnej części właście Gocław, później wody "Balatonu" i kolejne bloki na Przyczółku Grochowskim.  5785) WZW. I kolejna odsłona Osiedla za Żelazną Bramą. Niemal sterylny kadr. W dolnym narożniku widzimy przebieg ul. Krochmalnej. Kiedyś blisko 2 km ulica. Dziś 500 m ogryzek już w granicach administracyjnych Woli przy którym zachowało się nawet kilka przedwojennych kamienic. Jedna z najbiedniejszych ulic przedwojennego śródmieścia, po której dziś nie pozostał niemal żaden ślad.  5786) Ulica Śniadeckich. Przed wojną ulica w skali i na miarę obecnej Lwowskiej, która jako jedyna dziś tak dużo zachowała przedwojennego klimatu. Dziś ślepo kończąca się na socgmachach MDMu z nielicznymi, aczkolwiek okazałymi, przedwojennymi kamienicami.  5787) Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeden z najbardziej monumentalnych gmachów jakie powstały w Warszawie przed II WŚ. Po wojnie rozbudowany o skrzydło od strony ul. Brackiej w miejscu którego pierwotnie planowano budowę skrzydła z kilkunastopiętrową okrągłą wieżą.  5788) Łorsoł Baj Najt Gut. Plac Trzech Krzyży z uboższą, pierwotną wersją kościoła Św. Aleksandra, kamienica pod Gryfami i Vitkac, czyli nowy ekskluzywny Dom Handlowy, który przeciął historyczną oś widokową ul. Brackiej.  5789) WZW. Warszawskie "downtown" ustrzelone bodajże z Chomiczówki. Przed nami olbrzymi pas zieleni na którą składają się m.in. ogródki działkowe przy Forcie Bema, Wojskowy Cmentarz Powązkowski, Las na Kole, Stare Powązki wraz z cmentarzem żydowskim.  5790) WZWN. Na tyłach Ronda ONZ. W kadrze Rondo 1 i Ilmet, który będzie zastąpiony 188 m wieżą UBS. Niżej wzdłuż ul. Śliskiej kilka przedwojennych kamienicznych ostańców, które jakimś cudem uchowały się "na tyłach" wielkiego miasta. Warto wejść, o ile to jeszcze możliwe, na podwóża owych kamiec, nad którymi dość mocno dominuje obecna wieża Ilmetu. Jaki widok ujrzymy, gdy powstanie niemal dwukrotnie wyższe UBS?

  Komentuj (1)

 • 27.08.2013 :: 11:05

  Komentuj (0)

  5791) Zamek Królewski. Cóż można napisać, kadr klasyczny prezentujący jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Warszawy jakim jest Zamek Królewski. Odbudowa Zamku Królewskiego można uznać za jedną z najważniejszych i najbardziej doniosłych inwestycji XX wiecznej Warszawy. Precedens, który nigdy nie zostanie powtórzony, oby...  5792) WZW. Okolice Placu Żelaznej Bramy z wysokości. Dziś to zupełnie inny układ urbanistyczny i nieliczne obiekty które przetrwały wojenną i powojenną pożogę. Kto dziś pamięta, że poza istniejącymi nadal ulicami: Ptasią, Przechodnią, Graniczną na Placu Żelaznej Bramy zbiegały się również: Skórzana, Rynkowa, Żabia?  5793) Aleja Jana Pawła II i Hotel Mercury. Ech, w momencie robienia poniższego zdjęcia, a była to chyba zima 2010/2011 jeszcze chyba nikt nie był świadomy, że nie miną 2 lata i Hotel Mercury zniknie z miejskiej przestrzeni? Po City Center to drugi obiekt, który został rozebrany by ustąpić miejsce pod budowę wieży. Kolejka spektakularnych rozbiórek jakie będziemy podziwiać w najbliższych latach jest jednak o wiele dłuższa: wieżowiec Ilmet, biurowiec Dipservice przy Świętokrzyskiej, Mennica przy Prostej, IPN przy Rondzie Daszyńskiego, Teatr Żydowski z Placu Grzybowskiego... Itd. itp...  5794) Architektura. Gdyby ktokolwiek zapytał mnie gdzie zostało zrobione poniższe zdjęcie, to bez posiłkowania się przebiegiem całego spaceru podczas którego ustrzelony został ów kadr, nie byłbym w stanie odpowiedzieć. Ilość nowych biurowców i obiektów komercyjnych, które powstały przez ostatnie 20 lat w Warszawie idzie już chyba w setki, a tym samym określenie obiektu na podstawie poniższego wyrwanego z kontekstu kadru jest trudne, ale nie niemożliwe...  5795) WZW. Muranów. Patrząc na poniższe zdjęcie czujemy dumę i satysfakcję, że kolejny wygon jakim było otoczenie dawnej zajezdni autobusowej przy Inflanckiej zmienia się w całkowicie nowe miasto. A jednak gdzieś w głębi czujemy tęsknotę za utraconym. Bez odpowiedzi pozostaje krótkie pytanie: Dlaczego? Bez wojny, obu warszawskich powstań dzisiejszy Muranów byłby nadal olbrzymią dzielnicą w której język polski występowałby w mniejszości...

  Tęsknię za Tobą Żydzie - po prostu...
  5796) Plac Piłsudskiego zimową porą. Zimowa aura, resztki promieni słonecznych promieni i nieliczni ludzie przemykający przez Plac Marszałka Piłsudskiego doskonale odpowiada charakterowi ww. miejsca... Można rzec jeden z najważniejszych placów w mieście, wg niektórych najważniejszy, a jednak pusty, zapomniany...  5797) WZW. Ponad Placem Krasińskich, Gmachem Sąu Najwyższego i Katedrą Polową WP.  5798) Łorsoł Baj najt Gut. Kontrast biurowców i kamienic - ale jakże przyjemny dla oka... Ulica Emilii Plater jest specyficzna. Jak dla mnie najbardziej ze wszystkich śródmiejskich ulic ma klimat jaki spotykamy nadal na Starej czy Nowej Pradze.  5799) WZW. Panorama warszawskiego downtown bez Złotej 44 wydaje się obecnie pusta i niekompletna.  5800) WZWN.I kolejna odsłona południowego śródmieścia w kadrze z tarasu PKiNu. Śródmieście to oczywiście pierwszy plan. Na dalszym planie m.in. Sielce, Czerniaków, Siekierki, Sadyba, Wilanów...

  Komentuj (0)